Trasa: okruh 5 kmNáročnost: střední/vysoká (záleží na směru)Kočárek: kromě výšlapu na Kazatelnu ano (viz. mapa trasy pro kočárek)
Hrady a zříceniny s dětmi
- Pokud u výletu narazíte na tento znak ⭕, znamená to, že je cela trasa nesjízdná kočárkem.
Hrad Svojanov
Hrad Svojanov najdete ve stejnojmenné obci, asi 15 min od Olešnice, kam jezdíte v zimě možná lyžovat. Z Brna jste tu za něco málo přes hodinku.
Zřícenina hradu Templštejn
Vzdálenost od Brna: 45 min.Náročnost: mírnáTrasa: tam i zpět 3,5 km Kočárek: ANO (za sucha)
Trasa: tam i zpět 3 km (od hradu na Zouvalku)Náročnost: mírnáKočárek: ANO (ale v zimě to může klouzat, s kočárkem bych byla velmi opatrná a nebo si počkala raději na jaro).
Při našem "zámeckém putování" blanenským okresem jsme nevynechali ani zámek v Lysicích. Vzhledem k věku dětí jsme na prohlídku nešli a naši návštěvu jsme omezili jen na procházku krásným zámeckým parkem a procházku Lysickou oborou, kde je dětská naučná stezka, kterou vybudovali místní děti.
Hrad Lipnice nad Sázavou
Naši návštěvu hradu jsme spojili s Památníkem odposlechu, o kterém jsem psala nedávno.
Můžete sem vyrazit v rámci dovči, celodenního výletu nebo prodlouženého víkendu, protože Zruč a okolí má rodinám s dětmi rozhodně co nabídnout.
Parádní výlet a krásná procházka na vás čeká, pokud vyrazíte do Nedvědice na hrad Pernštejn, ale nepůjdete rovnou na hrad, ale dostanete se na něj okruhem, po NS Pernštejn.
Zámek Letovice s dračí slují
Pokud budete mít cestu kolem Letovic, můžete si s dětmi udělat zastávku na místním zámku. Jeho návštěvu můžete spojit třeba s výletem na rozhlednu Járy Cimrmana s lanovým parkem, o kterém jsem psala v jiném článku. A pokud budete mít hezky, můžete se vykoupat v nedaleké přehradě Křetínka (vodní nádrž Letovice).
Boskovice jsou známé především místním hradem a zámkem, ale nachází se tady i kus nádherné přírody, a to Pilské údolí, které je součástí NS Hradní okruh.
Kousek od Nového Města na Moravě, asi hodinku a čtvrt od Brna, půl hoďky od Žďáru nad Sázavou, najdete takové malé skalní město se zbytky loupežnického hradu. Jedná se o zříceninu hradu Štarkov.
Dalším hezkým tipem na procházku v rámci Vysočiny je krátká procházka lesem v Dolní Rožínce, na zříceninu Jivina. Cestou jsme nepotkali ani "živáčka".
Je nádherný podzimní den, a tak vyrážíme do Adamova, odkud se vydáváme na Nový Hrad, na pravidelný jarmark. POZOR! než se tam někdy vydáte, ověřte si na stránkách či FB hradu, zda mají otevřeno, ať se tam netrmácíte zbytečně.
Přívětivý hrad pro děti, a to i ty nejmenší, to je hrad Roštejn u Telče. Z hradu v době naší návštěvy nebylo moc vidět, protože procházel opravami a okolí tak připomínalo spíše staveniště, ale uvnitř je to pro děcka naprostá paráda.
Dneska jsme se vydali do srdce Českomoravské vrchoviny na zříceninu hradu Zubštejn. Od Brna i Žďáru nad Sázavou je to asi hodina.
V dalším výletu jsme se po mapě posunuli hodně na jih, až k našim rakouským sousedům. Startujeme na česko-rakouské hranici, v obci Čížov a vyrážíme na Hardeggskou vyhlídku. Je odtud krásný výhled na nejmenší rakouské městečko Hardegg a stejnojmenný hrad, který je dominantou města.
Na zámek Plumlov jsme vyrazili na čarodějnice, protože se tam každoročně koná "strašidelná" akce s témetickou, pohádkovou prohlídkou. Ta byla opravdu parádní. Místní průvodci se proměnili v upíry, katy, čarodějnice..... Jinak je zámek podle mě v dosti zuboženém stavu. Této divadelně laděné prohlídce to ale vůbec na kráse neubralo.
Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka se nachází v obci Bor u Skutče. Pod stanicí se nachází menší parkoviště odkud se pak krátkou cestou podél lesa dojde až ke stanici. Tam se nachází hlavně zachráněná zvířata, která se už nemohla vrátit zpět do přírody. Kromě minizoo je tu i menší rybníček, geopark Brána do pravěku, který umožňuje nahlédnout...