Pokud se vám naše tipy líbí, budeme moc rádi za sdílení a doporučení našich stránek mezi své přátele a kamarády. Také vás zvu ke sledování našeho FB, kde pravidelně informujeme o nových výletech.  

Muzea a expozice vhodné pro děti

Naše oblíbená Polička se opět stává městem plným her. Kdo nás sleduje už delší dobu, tak ví, že několik reportáží z expozic pro děti z Poličky jsme vám už přinesli, a teď tu mám pro vás další super pecku pro děti.

Hned vedle Staré radnice v centru Brna najdete virtuální expedici od ZOO Brno. Dlouho jsme se sem chtěli podívat, a teď to byla super příležitost jako odměna za pololetní vysvědčení.

Alternátor je Ekotechnické centrum, které v Třebíči najdete na ulici Tomáše Bati. My si tu krátili odpoledne čekáním na tmu a rozzářenou vánoční Třebíč. Vánoční Třebíč připomínám ZDE.

Zábava pro kluky i holky, to je Zetor Gallery v Brně. Je to takové netradiční muzeum, kde všech exponátů dotýkat se je povoleno, a nejen to. Zetor Gallery nabízí dvě patra plná traktorů, jak moderních, tak historických od roku 1946. Do všech traktorů se může šplhat, sedat, otvírat kapoty, točit volantem, šlapat na pedály, mačkat všemožné čudlíky a...

V malé obci Černvír, hned u Nedvědice a hradu Pernštějn najdete 1. steampunkové muzeum a galerii u nás. Muzeum najdete na adrese Černvír 30. Přímo u něj je možno zaparkovat, je tu zázemí pro děti, a to skluzavka a menší hrací koutek pod střechou pergoly. Je také možnost si tu dát něco nealko k pití.

Svět skřítků a víl najdete v Dolní Rožínce, nedaleko strašidelného zámku Draxmoor a to v budově místního kulturního domu (Dolní Rožínka 116). Zaparkovat můžete u zámku a ke kulturáku si dojít pěšky, protože to není vůbec daleko a nebo lze zaparkovat i na parkovišti nad kulturním domem. Navíc kousek pod kulturákem je i dětské hřiště. Nám při...

Muzeum Filmových Legend najdete v Kroměříži, v části Kotojedy a doporučujeme ho všem malým i velkým výletníkům, kteří mají rádi animované pohádky a filmy jako Avengers a další Marvelovky, Pán prstenů, Harry Potter, Star Wars, Terminátor, ale i spoustu starších filmů, jako jsou třeba Lovci duchů, Indiana Jones, Rocky, Predátor či staré i novější...

Blanenský zámek v sobě skrývá muzeum se stálou archeologickou expozicí a archeologickou hernou pro děti a často se tam v rámci prohlídky zámku konají různé tématické výstavy. Auto jsme nechali nad zámkem, u restaurace Zámecká sýpka. Údajně tam i dobře vaří a najdete zde i venkovní hřiště.

Obec Krátká, ve které se Dům přírody nachází, leží jen 11 km od Nového Města na Moravě. Obec samotná je vyhlášena vesnickou památkovou rezervací, protože tu najdete nespočet malebných chaloupek, jako z pohádky. Expozice je nová. Toto krásné místo se otevřelo letos 1.7., takže všechno stále "voní novotou".

Sklárna Huť Jakub Tasice je Národní kulturní památka České republiky, která u nás stojí už 220 let. Najdete ji jen 10 km od Ledče nad Sázavou.

Vodní dům v Hulicích jsme navštívili v rámci výletu do Zruče nad Sázavou. Od Zruče je to totiž pouhých 6 km. A ačkoli Hulice spadají pod okres Benešov, je to velmi blízko za hranicemi Vysočiny, a proto ho zařadím i sem.

Další pohádkovou kancelář, která je zapojena do pohádkového putování se šnekem Krasíkem, najdete v penzionu Hraběnka, v obci Petrovice. Na konci obce, směr na Veselici, najdete první zastavení naučné Včelí stezky. Děti seznamuje se životem včel a s tím, proč jsou tak důležité pro život nás všech.

Jedním z tipů, kam se v Brně aspoň na chvíli schovat s dětmi před deštěm, je Muzeum loutek Divadla Radost. Z hl. nádraží jste tu pěšky za chviličku, nebo MHD - zastávka Körnerova, šalina č. 2,4,11.

Už dlouho jsem chtěla děti vzít do nově opraveného valtického Muzea vinařství, zahradnictví a krajiny. Kvůli opravám bylo dlouho zavřené, a tak jsme se tam vydali až dnes, protože počasí venkovním výletům vůbec nepřálo. No a při té příležitosti jsme také navštívili výstavu, která se ve Valticích nedávno otevřela a to Svět pohádek a strašidel (když...

V tomto celodenním výletu vám ukážu, že Litomyšl má co nabídnout i rodinám s dětmi. Na návštěvu zámku naše děcka ještě nemají rozum a tak naší první zastávkou bylo Regionální muzeum, které velmi často pořádá výstavy a expozice zaměřené na děti, a hlavně jsou vždy interaktivní.

Ve Vyškově je toho pro děti spousta, nicméně mezi vánočními svátky zas tolik možností nemáte. Proto jsme se tentokrát vydali do vyškovského muzea a musím říct, že jsme byli opravdu příjemně překvapeni. Nejen že vstupné bylo za půlku, ale kromě stálé expozice jsme stihli i krátkodobou mini výstavu Když příroda spí. Tam se děti dozvěděly, jak se...

Ačkoli bylo léto, Vánoce daleko, tak nám to vůbec nevadilo, a vyrazili jsme do Třeště, které jé známo především jako město betlémů.
Ty nejstarší betlémy najdete v expozici muzea, které se nachází ve stejné budově jako Informační Centrum. Na další betlémy se pak můžete podívat do speciální expozice, kde najdete stovky figurek z různých materiálů.
...

Při našem putování po Vysočině jsme s dětmi navštívili Sklárnu AG Svoboda, která se nachází v malé obci Karlov, kousek od Žďáru nad Sázavou.

Už jste s dětmi navštívili brněnskou expozici Fauna Moravy v Biskupském dvoře?

Při návštěvě města Strážnice určitě nemůžete minout místní skanzen, resp. Muzeum vesnice Jihovýchodní Moravy. Je to moc pěkná, nenáročná procházka opravdu rozlehlým areálem. Uvidíte nejenom lidovou architekturu, ale i ukázky lidových řemesel a tradičního zemědělství. Nechybí ani domácí zvířata a ukázky jejich tradičního chovu.

Na mamuty jsme vyrazili do brněnského Anthroposu. Pro děti je to docela atraktivní expozice. Krom mamuta je zaujme určitě i to, jak žili pračlověcí lidé a možnost omrknout různé kostry. Dole u pokladny si pak můžete dát kafe a děcka nějakou tu dobrotu.

V Kunovicích se nachází Letecké muzeum. Je tam spoustu exponátů, od menších dopravních letadel, po ty větší, ale i bojová, vrtulníky atd. Do většiny letadel je povoleno nahlídnout a všecko prozkoumat.