Březina - Tišnov - Dolní loučky podél Svratky

15.04.2021
  • Naše trasa na kolech (viz. mapa): tam i zpět 20 km 
  • Trasa se dá různě zkrátit a samozřejmě jít i pěšmo 
  • Náročnost: velmi mírná 
  • Kočárek: ANO 
Zastávka u Dolních Louček
Zastávka u Dolních Louček
Hřiště Březina
Hřiště Březina

Pokud hledáte nenáročný výlet na kolech, který je vhodný i pro menší děti a víceméně v přírodě, pak tato trasa podél Svratky určitě bude tou pravou volbou. 

V dalších řádcích se dozvíte, kudy jsme jeli my a na vás už je, jestli si trasu upravíte jinak, dle svých možností. Jednotlivé úseky jsou i parádním tipem na procházku. Pokud nemáte nosič na kola, vlakem se s koly pohodlně dostanete do Tišnova nebo do Hradčan. Záleží, odkud budete chtít startovat. 

My startovali v Březině u Tišnova. Pohodlně tu zaparkujete na parkovišti nedaleko splavu, u kterého najdete i docela velké hřiště pro děti, workout hřiště, v létě i občerstvení a hlavně možnost ochlazení v řece i pidi písečnou pláž. Z taktických důvodů ale samozřejmě doporučuju se tu zrdžet až cestou zpět :-), jinak se nikam nedostanete :-). 

Splav Březina
Splav Březina
Hřiště Březina
Hřiště Březina

Z Březiny jsme tedy vyrazili směr Tišnov. Cesta není asfaltová, občas je tu pidi kopeček, ale naprosto nic hrozného. Většina cesty vede kolem řeky a vyjedete u tišnovského letního koupaliště. Odsud jsme jeli dál směr Předklášteří (viz. naše mapka). Tato trasa vedla mezi zahrádkami, podél lesa a kousek pak po úzké cestičce podél pole. Tento asi 200 m- 300 m dlouhý úsek byl jediný takový trochu otravný, protože je cestička opravdu úzká a hrbolatá. Pokud byste se tomuto úseku chtěli vyhnout, můžete využít trasy přes Tišnov (my se tudy vraceli - cestu opět vidíte na mapce). 

Vyjeli jsme tedy v Předklášteří, které je známé nejenom klášterem Porta Coeli, ale hlavně tu mají několik možností, kde si dát zmrzlinu. A to byla samozřejmě i naše první zastávka. :-) 

Jednu točenou zmrzku najdete v ulici blízko vstupu do kláštera, druhou je vyhlášená zmrzlina U krále hned u hlavní silnice a třetí je Cukrárna Cherry jen pár metrů opodál, taktéž u hlavní silnice. My zvolili 3 možnost, protože mají i zákusky a kafe :-) 

Cukrárna Cherry Předkláštěří
Cukrárna Cherry Předkláštěří
Most přes Svratku u cukrárny
Most přes Svratku u cukrárny

Hned za mostem u cukrárny přejedete hlavní silnici a naprosto pohodovou jízdou podél řeky dojedete až do Dolních Louček. Tento úsek je opravdu krásný, celou dobu v podstatě lesem. Cestou můžete několikrát zastavit, jít k řece, odpočinout si a třeba posvačit. Neminete ani proslulý železniční most. 

Jakmile vjedete do Dolních Louček, určitě se držte pořád podél řeky, a to tak dlouho, dokud nedojedete k hlavní silnici, u které je Restaurace Sokolovna - Peklo. Výdejní okénko funguje se vším všudy, navíc je tu i vyžití pro děti v podobě velkého kolotoče, domečku, sestavy se skluzavkou, houpačky a další. 

Až se posilníte a odpočnete si, stejnou cestou dorazíte zpět do Předklášteří. Tady jsme ale trasu změnili a pro cestu zpět zvolili trasu podél kolejí a podél řeky až do Tišnova, dále podél tišnovského nádraží a vyjeli jsme opět u koupaliště a stejnou cestou pak zpět do Březiny, kde jsme ještě nechali děcka vyřádit se na výše zmiňovaném hřišti. 

Sečteno podtrženo. Je to super výlet či procházka, především úsek Předklášteří - Dolní Loučky. Nenáročná trasa v přírodě s vyžitím pro děti, zmrzkou i občerstvením pro všechny.