Cesta do Budapeště a MHD Budapešť aneb informace, co se jinde nedozvíte

13.06.2023

Na naši velikonoční cestu do Budapeště jsme se rozhodli, že pojedeme vlakem. Budapešť je obrovské město a představa řízení v tomto kolosu nám naháněla upřímně trochu hrůzu.

Bezplatnou možnost parkingu navíc nabízí docela malé množství ubytování, a ty s placeným parkingem nám přišly už docela předražené.

Vyráželi jsme již v brzkých ranních hodinách z Brna (6:22), přímým vlakem ČD. (Regiojet byl bohužel již vyprodaný). 

👉Záměrně jsme si kupovali lístky dopředu online jen na cestu TAM - později vám řeknu proč :-)

Pokud byste jeli s ČD, rozhodně doporučuju si připlatit i místenky, protože vlak byl plný. (s ČD nás to cestou TAM vyšlo na necelých 300 Kč navíc pro 4 os., takže nic hrozného). Místo jsme si zamluvili v kupé určeném rodinám s dětmi a bylo to fajn. Na stolečku byla hra, s čímž jsme samozřejmě nepočítali, ale poprosili jsme pana průvodčího, a ten nám ochotně figurky s kostkou přinesl, takže o zábavu bylo postaráno. 

💡TIP č.1: Nicméně, pokud byste jeli s ČD, tak raději kostku a figurky s sebou :-). Cesta z Brna trvá cca 4 hodiny, takže se to opravdu hodilo.

Náš vlak stavěl na nádraží Nyugati. To je částečně v rekonstrukci, takže najít přepážku, kde se prodávají lístky na cestu zpět, s reálnou živou osobou, bylo docela náročné a zabralo nám to docela dost času. (vlaky Regiojet jezdí na jiné nádraží). Nakonec jsme objevili provizorní modré kontejnery, ve kterých byly přepážky pro nákup mezinárodních lístků. (když byste stáli po směru ve kterém jste přijeli, tak je najdete po levé ruce, za budovou, až za prosklenou čekárnou). 

💡TIP č.2 : Důvody, proč jsme si nechali nákup lístků na cestu zpět až do Budapeště jsou 2. Tím hlavním je CENA! I s místenkami jsme za lístky zpět do Brna zaplatili téměř poloviční cenu! Druhým důvodem je, že když jsem se koukala na zpáteční cestu, tak od nás z ČR nešli zakoupit místenky. A ty, opět, rozhodně doporučuju si připlatit, protože vlak zpět byl opět zcela plný a 4 hodiny fakt s dětma stát nechcete.

👉 Jakmile se nám lístky domů už hřály v kufru, vydali jsem se na nákup lístků na MHD. V Budapešti jsme byli od čtvrtka do pondělí, takže jsme měli jasnou volbu, a to je lístek na 72 hodin a pak dokoupit ještě na 24 hodin. 

💡 TIP č. 3: Lístky na MHD se kupují v automatech s FIALOVOU nálepkou společnosti BKK. Najdete je na každém rohu, jak v metru, tak u šalin, autobusů atd. Automaty se zelenými a žlutými nálepkami, které jsou všude po nádraží slouží pouze na nákup lístků na vlak po Maďarsku. Takže u nich nepochodíte - ztráta času :-). My u nich stáli jak blbci 15 minut a snažili se přijít na to, jak dostat lístky, které potřebujeme, leč marně. 

👉 Lístek na 72 hodin stojí pro dospělého 5500 HUF (cca 340 Kč). Co se týče dětí - děti do 6 let včetně - MHD neplatí. Děti starší 6 let si mohou koupit lístek na 15 dní. Ten stojí 2300 HUF. Je k tomu ale potřeba nějaký doklad dítěte. Toto nám poradila paní v prodejně lístků (opět stánek s fialovými nálepkami BKK - funguje jen v pracovní dny asi. O víkendu si musíte vystačit s automatem:-).  Lístek platí na veškeré možné způsoby dopravy po městě, tj. metro, busy, šaliny, trolejbusy a rozhodně nejezděte načerno. Revizoři jsou všude. Jak u vchodů do stanic metra, tak v metru samotném. Během 4 dní nás kontrolovali opravdu několikrát. 

💡 TIP č. 4: Na milion % doporučuju si stáhnout apku BUDAPEST GO. Stačí zadat startovací a cílovou stanici a apka vám přesně ukáže několik variant, jak se do cíle dostat, včetně mapky. Za mě to byla opravdu naprosto nedocenitelná věc.

Budapěšťské metro má 4 linky. Modrá linka M3 byla několik let mimo provoz, ale již funguje. Mimo provoz jsou na ní pouze 2 zastávky - Lehel tér a Nagyvárád tér. Ty jsme však za celou dobu nepotřebovali.