Devět skal s dětmi - z Křižánek ⭕

19.01.2022
  • Trasa: tam i zpět celkem 6,5 km
  • Náročnost: střední/vyšší
  • Kočárek: pouze asi ze 70% trasy. Zbytek jsou úzké cesty, kořeny, kameny, skály do kopce. Za mě tedy celkově hodnotím jako nevhodné, případně nechat kočárek v lese a zbytek využít nosítko. Platí pro zimní i letní variantu. 
  • S SEBOU: v zimě rozhodně kvalitní obuv, pokud máte, tak klidně přihoďte do batohu nesmeky, můžou se hodit. 
Téměř u cíle
Téměř u cíle

Zimní turistika je taky moc fajn a pokud vám na cestu svítí sluníčko a navíc je sníh, pak je o zážitek hned postaráno. A pokud ještě ke všemu vyrazíte do skal, dobrodružství je hned "na světě". 

.........A my jsme jedno takové parádní zimní dobrodružství teď nedávno absolvovali. 

A BYLO TO OPRAVDU STRAŠNĚ FAJN :-)

Rozhodli jsme se vyrazit do Žďárských vrchů, protože to tam máme moc rádi a taky vlastně většinu z nich už máme zdoláno:-) , ale nikdy ještě v zimě. Za cíl jsme si vybrali Devět skal. Už jsme tu s dětmi byli, ale v létě a tenkrát jsme startovali z jiného bodu, z parkoviště Pod Lisovskou Skálou. Odsud si myslím, se to s kočárkem dá zvládnout a článek připomínám ZDEnicméně trasa z Křižánek, kterou jsme si vybrali tentokrát, se určitě celá s kočárkem zvládnout rozhodně nedá.  

Cestou narazíte i na překážky
Cestou narazíte i na překážky

Auto jsme nechali v obci, hned u obecního úřadu. Tady se nachází místní, pěkné hřiště. U nás bylo tedy zavřeno, aspoň nám to tak tedy přišlo, a nevěděli jsme, jak moc je dovoleno se tam "dobývat" :-) ,.... tak třeba příště. Mimo vesnici, na modrou TZ se dostanete cobydup. Cestou minete Farmu u Vojtků, kde jsou v ohradě koně a ovečky. 

Hned kousíček za farmou začíná opravdu kraťoučká NS Poznej naše stromy. Najdete na ní pár interaktivních stanovišť a cedule u jednotlivých stromů. Na konci této asfaltové cesty, na začátku lesa je parkoviště s posezením. Pokud tedy budete chtít stezku vynechat a zkrátit si tak cestu, dá se zajet až sem. Ale věřím, že nejste lenoši :-) :-) 

Celou cestu je třeba se držet modré TZ. Prvním záchytným bodem je BÍLÁ SKÁLA, stačí k ní jen pár kroků sejít z cesty a pak se zase na modrou vrátíte. Je tu spousta prostoru pro lezení a prozkoumávání okolí. Samozřejmě vše s největší opatrností, jak v létě, tak především v zimě.  

Jak jsem řekla, držte se pořád modré TZ. Největší pozor si dávejte v bodu 2 na mapě, tady ta modrá není úplně vidět, tak ať zbytečně neodbočíte špatně. Obecně, čím blíž jste skalám, tím je cesta dobrodružnější. V lesíku jdete uzoučkou cestičkou, jdete přes kořeny, přes velké kameny, občas musíte přelézt strom....cesta je díky tomu pro děti trochu náročnější, ale právě proto i zábavnější. 

Jakmile dojdete k Devíti skalám, teď už vám zbývá jenom se vyškrábat nahoru, na jejich vrchol :-) Tady samozřejmě upozorňuji, že v zimě je potřeba dávat na děti opravdu pozor. Naše děcka ale byly nahoře raz dva a samozřejmě je lezení hrozně bavilo. 

** Časově jsme od auta až nahoru šli cca 2,5 hodiny. Dole u auta jsme pak byli za hodinu. ** 

Zimních Devět skal udoláno
Zimních Devět skal udoláno
Cestou se jde úzkými cestičkami
Cestou se jde úzkými cestičkami

KDE SE NAJÍST: 

- Abychom nikde nechodili za tmy, od Brna jsme vyráželi před 10 hodinou ranní a naším obědovým cílem se stala Restaurace a penzion Selský dvůr, který najdete v nedalekých Daňkovících - Sněžné (asi 10 minut od Křižánek). Obslouží tu všechny hladové turisty :-) a      i my jsme si moc pochutnali. Akorát měli hodně rezervací na stoly, tak je asi lepší si po cestě jednu udělat dopředu, abyste měli jistotu, že bude nějaký stůl volný. 

- V samotných Křižánkách hned u úřadu je obecní kavárna - na jídlo mají pizzu, kterou jsme po výšlapu tedy rozhodně ocenili, stejně tak jako něco na zahřátí :-)