Adamov - Jeskynní dobrodružství a Tajemný lesní bar U poustevníka Jáchyma 

29.10.2020

Na trase Stará huť u Adamova - Býčí skála, jsme už s dětmi byli a tenkrát na jaře jsme výlet zakončili ve Křtinách, které mají určitě co nabídnout. Tento výlet si můžete připomenout ZDE.

Tentokráte jsme si ale nechtěli nechat ujít krásnou podzimní přírodu a do hlubokých útrob volně přístupné jeskyně Jáchymka jsme se, po překonání strachu, vydali všichni i s dětmi a odměnou nám nakonec byla nějaká ta dobrota v Lesním baru U poustevníka Jáchyma. 

Lesní bar v cíli
Lesní bar v cíli
schody v jeskyni Jáchymka
schody v jeskyni Jáchymka
  • Trasa: tam i zpět 3,5 km
  • Náročnost: mírná
  • Kočárek: kromě krátkého výstupu k jeskyni Kostelík kočárek ANO (občas nutnost jen přenést přes spadlý strom) - samozřejmě ideálně za sucha
  • S SEBOU: čelovky/baterky, drobné do Lesního baru 

U Staré hutě nebylo místo k zaparkování, a tak jsme tentokráte auto nechali na kraji cesty u Býčí skály a cestu jsme si jen dali opačným směrem, než bylo původně v plánu. Jeskyně Býčí skála je dost velká, prostor k průzkumu tu určitě je. U laviček se děcka můžou pohoupat na provizorní houpačce. Odtud vede lesem nahoru krátká cesta po modré TZ, k jeskyni Kostelík. Je to dost velká průchozí jeskyně. Její hlavní dóm připomíná vnitřek kostelíka. Kromě hlavní části je zde několik bočních chodeb a oken, díky kterým můžete jeskyni prozkoumat. Ke Kostelíku je to od Býčí skály jen asi 300 m. 

Býčí skála
Býčí skála
Houpačka u Býčí skály
Houpačka u Býčí skály
Kostelík
Kostelík
Cesta ke Kostelíku
Cesta ke Kostelíku

Od Kostelíku jsme sešli zpět k Býčí skále a pak už jen stačí přejít silnici a po modré TZ se vydat směr jeskyně Jáchymka a Stará Huť. Naším cílem se na této trase kromě Jáchymky stal i Lesní bar U poustevníka Jáchyma. 

Cesta není vůbec náročná. Je to jen po rovině v podstatě. Nyní je tam akorát místy bláto. 

Asi v půlce cesty narazíte na Jáchymku. Je to velká, volně přístupná průchozí jeskyně, která se dá opravdu hodně prozkoumat. Má více pater, do kterých se dostanete pomocí žebříku/schodů a věřte, že pro děti je to určitě dobrodružství.  

schody k Jáchymce
schody k Jáchymce
pohled z vnitřku jeskyně, světlo od odrážejících se slunečních paprsků
pohled z vnitřku jeskyně, světlo od odrážejících se slunečních paprsků

Na konci cesty narazíte na již zmiňovaný Lesní bar. Najdete tu spoustu laskomin nejen pro děti, pivo a cider i turistické vizitky. Peníze se hází do pokladny, dle přiloženého ceníku, takže si nezapomeňte případně drobné. Kdo chce, může pak ještě přejít na druhou stranu mrknout na Starou huť, nebo si cestu jakkoli prodloužit směr Adamov.