Baliny u Velkého Meziříčí - NS Balinského a Nesměřského údolí

04.08.2020
  • Vzdálenost od Brna: 45 min. 

Náš další výlet směřoval opět na Vysočinu. Tentokrát jsme navštívili obec Baliny u Velkého Meziříčí. Kromě toho, že tudy prochází část NS Balinského a Nesměřského údolí, tu najdete i Ekocentrum Chaloupky, které je sice veřejnosti volně nepřístupné, ale jejich zahrada ano (ověřeno telefonicky dopředu :-). 

  • Trasa: okruh 5,7 km
  • Náročnost: mírná
  • Kočárek: z velké části ano, ale ne celý náš okruh 

Auto jsme tedy nechali u Ekocentra (Baliny 1). Prošli jsme si zahradu, děcka se trochu vyblbnuly a pak jsme se vydali na trasu Balinským údolím. Okruh jsme si vymysleli sami, pohledem do mapy. Samotná NS má v podstatě 5 částí, které prochází různými oblastmi a vždy se vychází z jiného bodu. Celkově má stezka odhadem tak 30 km. Náš okruh necelých 6 km. 

Projdete obcí, kde narazíte na menší dětské hřiště a podél řeky se dostanete až k lesům. Téměř celá cesta vede po rovině, podél řeky. Po deštích je tam dost velkých kalužin, takže to chvilkama bylo fakt dobrodužství :-), pro děti ale zpestření. 

Našli jsme i spoustu hub, které vypadají jako bedle. Byli jsme ale upozorněni, že to nemusí být jedlý druh. Tak pokud si nebudete 100% jistí, tak to raději nesbírejte :-)

Bedla jedla??? tezko rict, radeji to nesbirejte, pokud si nejste 100% jisti.
Bedla jedla??? tezko rict, radeji to nesbirejte, pokud si nejste 100% jisti.

Po cestě narazíte na pár naučných cedulí, jinak tu pro děti není nic speciálního. Je to prostě jen krásná, nenáročná procházka přírodou.

Po rovině se jde až ke studánce Sabinka. Tady jsme si doplnili vodu a odbočili vlevo, do jediného kopce, zpět do Balin - modrá TZ. Až ke studánce je cesta sjízdná s kočárkem (za sucha). Odtud už to pro kočárek není (naše trasa). Cesta do kopce je sice krátká (max 200 m), ale hodně kamenitá. Na kopci je pak opravdu potřeba sledovat modrou TZ - šipku, která se zdá, že ukazuje někam, kde žádná cesta není. Pár kroků trávou vás dovede až k uzounké cestičce dolů z kopce, která vede zpět na NS a po napojení jsme se už vrátili k autu.