Kopie z Kuřim/Lipůvka/Malhostovice -  Lesní bar "Na Našem" a rozhledna Zlobice

07.11.2021
  • Vzdálenost od Brna: 25 min 

Cílem našeho dalšího výletu se stala rozhledna Zlobice a její přilehlý areál. Na cestě nás ale potkalo jedno velké překvapení, a to nově otevřený lesní bar "Na Našem". 

  • Možnosti trasy: 

  1. od Kuřimi a zpět cca 8 km 
  2. od Malhostovic a zpět 6 km
  3. z Lipůvky do Kuřimi 8 km, případně Lipůvka a zpět cca 8 km 
  4. nebo příjezd autem až k místu a procházka okolo, max 2km


  • Náročnost: dle trasy, ale obecně mírná/střední
  • Kočárek: záleží na trase, někde s velkou námahou. Nejjednodušší pro kočárek je trasa od Lipůvky.

Na Zlobici se můžete vydat z několika směrů. Odstartovat můžete z Kuřimi, z Malhostovic (a spojit to s návštěvou Malhostovické pecky) nebo od Lipůvky. Pokud se rozhodnete pro cestu MHD doporučuji z Brna - Kr.pole nádraží, busem č. 301 na Lipůvku a nebo z kuřimského nádraží na Lipůvku, a to busem č. 152, 162 či 313. Odtud si můžete udělat pohodlnou procházku přes Zlobici až do Kuřimi, odkud se pak pohodlně zase dostanete vlakem či busem zpět do Brna či jiného směru. Případně můžete ze Zlobice sejít do Malhostovic, ale tady zase bus nejezdí tak často. Variant je tedy několik, včetně cesty autem až na místo. Záleží jak zdatné výletníky máte :-). 

Pokud se tedy vydáte od Lipůvky, převážná část cesty vede po nerovné, vojenské panelové silnici. V podstatě pořád po rovině a jednoznačně je to asi nejméně náročná varianta. Cestou narazíte na nějakou tu lavičku nebo zastřešené posezení. 

Na této cestě jsme narazili na zmiňované překvapení, a to ukazatele na lesní bar "Na Našem". Ten se nachází jen pár set metrů od areálu Oveko. Záchytným bodem je buďto myslivecká chata, která je u cesty od Lipůvky nebo turistický rozcestník Zlobice-rozcestí (červená TZ od Kuřimi) a zde je též ukazatel k baru. My tam došli od tohoto rozcestníku, protože předtím jsme ukazatel na bar nikde neviděli, ale zpět jsme to už, podle rad majitelů, vzali k myslivecké chatě, odkud taky vede cesta a rozhodně doporučuju jít tudy. Jednak je to pohodlnější a jednak nejdete trávou, tzn. limituje se nebezpečí klíšťat. Lesní bar je již zaznačen na mapách. 

Pokud se vydáte z Kuřimi, je nejlepší vyrazit od nádraží směr fotbalový stadion. Hned za stadionem, za mostem začíná cyklostezka, po které se docela pohodlně dostanete až k rozhledně Zlobice. Odtud jeto už jen pár desítek metrů ke zmíněnému baru. Zpět se pak můžete vrátit stejnou cestou, nebo to vzít lesem, z prudšího kopce po červené TZ. Pokud máte kočárek, nejlepší je to asi vzít stejnou cestou zpět. 

Lesní bar 2021
Lesní bar 2021
Lesní bar 2021
Lesní bar 2021
Lesní bar 2020
Lesní bar 2020

Můžete si tam dát pivko, kofču, děti džus z čerstvých pomerančů (vymačkáno přímo před vámi), nebo párek v rohlíku a často i nějakou tu dobrotu na grilu. Nechybí ani posezení. A na děti tu čeká pěkné pískoviště. 

Obrovským překvapením pro nás ale byli místní zvířecí "obyvatelé", a to velmi nezvyklá kombinace 2 pávů, jedné muflonky a ovce. Aktuálně přibyly i dvě kočičky. Pávi tam prý nějak záhadně sami přiletěli před 3 lety a už tam zůstali, stejně tak se tam zatoulala mufloní "slečna/paní" a ovci, tak tu jedinou si sami pořídili. 

Toto místo se tak stalo velmi příjemným zpestřením našeho výletu :-).

Pak jsme se tedy vrátili zpět na panelovou cestu na jejímž konci se nachází areál firmy Oveko, která se zabývá chovem ovcí. V areálu jsme sice ani jednu ovci neviděli, za to tu byli koně, kozy a oslíci. Na konci areálu je branka, která vás po pár metrech dovede k rozhledně. Původně to byla vojenská pozorovací věž, která byla na rozhlednu přestavěná až později. Kam dál,....to už pak záleží na tom, jakou trasu jste si zvolili :-).

PS: všechna zvířata je zakázáno krmit. 

S sebou: rozhodně nezapomeňte na repelent