Muzeum Vysočiny Jihlava

28.12.2023
Fotokoutek s virtuálním mamutem
Fotokoutek s virtuálním mamutem

Muzeum Vysočiny v Jihlavě najdete v jejím samotném centru hned nad Masarykovým náměstím. Do konce roku 2023 na náměstí ještě stihnete vánoční stánky, stromeček s betlémem, malinké ruské kolo a kolotoč a vánoční bruslení na oválu, přímo na náměstí.  

Než se dostanu ke stálé expozici, která je rozhodně vhodná i pro děti, tak ještě zmíním krátkodobou výstavu v přízemí muzea a to Perníkové Vánoce. Tu můžete omrknout do 7.1.2024. Můžete se tu třeba i inspirovat na příští rok. Uvidíte různé techniky zdobení a úžasné a precizní vzory. Krása :-) 

Pokud máte starší děti, na pokladně muzea si můžete vzít kvíz, který budou děcka během návštěvy plnit a hledat odpovědi. 

Ta pro děti méně zábavná část expozice je věnována regionální historii, tradicím, řemeslům a životu místních obyvatel. I tak je tu ale hodně interaktivních prvků, které dětem všechno zpestří. Je tu spoustu dobových postav, které vypráví nějaký příběh. Je to technicky uděláno tak, že vypadají, jako by opravdu otevíraly pusu, včetně pohybu očí a obočí.  

Je tu hodně dotykových obrazovek a virtuálních exponátů, které vám i dětem umožní lépe porozumět celé expozici. 

V přízemí je kromě perníčků ještě jedna expozice. Tady najdete odpověď na první otázku z kvízu. Jelikož je tato expozice v podzemí, dolů se děcka můžou svézt na dřevěné skluzavce :-)  

Pro děti atraktivní expozice je věnována fauně Vysočiny. Je hodně interaktivní, děcka se tady toho spoustu dozví. Můžou si tu hodně věcí ošahat, poslechnout či probádat pod mikroskopem. Je tu i velké množství vycpaných zvířat, a to jak těch z lesa, z nebe, tak těch z podvodního života. 

Úplně nahoře najdete expozici Keltové a Germáni na periferii. Tady pomocí luku a šípů skolíte jelena, vyzkoušíte jejich zbroj nebo se můžete pokusit sestavit rozbité nádoby, jejichž jednotlivé části si budete muset najít v písku, jako správný archeolog. 

Je tu pak ještě jedno takové speciální místečko a tím je stěna s plakátem mamuta. Pokud si tu stáhnete aplikaci muzea a namíříte na plakát, vykoukne z něj virtuální mamut, který vás nebo vaše dítko obejme chobotem. Aplikace má fotokoutek, takže si odnesete i hezkou památku.