Parníkem po Brněnské přehradě na Starou Prádelnu

25.06.2023
  • Trasa: tam a zpět cca 2,5 km
  • Náročnost: Mírná
  • Kočárek: ANO 
Stará prádelna
Stará prádelna

Brněnská přehrada patří mezi nejpopulárnější turistické destinace v regionu. Tato oblast nabízí nejen nádhernou přírodu, ale i historické památky. Jedním z nejvýznamnějších zastavení na tomto území je hrad Veveří - pevnost ležící na břehu přehrady. Hrad je postavený na skále nad vodou a je jedním z nejstarších a nejlépe dochovaných hradů v České republice. 

Nástupním místem na parník je v Brně přístaviště Bystrc. Z centra města sem jede z Hlavního nádraží šalina č.1 nebo 10, z České šalina 3 a 10. Zastávka Přístaviště. 

Rodinná (2+2) zpáteční jízdenka k hradu nás stála 350,-  (r.2023), jízdní řád parníku najdete na stránkách DPMB. 

🎡 Kolem přehrady najdete spoustu různých stánků a restaurací s občerstvením a hned nedaleko šaliny se nachází Dětské hřiště MRAVENIŠTĚ. 

Jízda parníkem až k hradu trvá cca 45 minut. Nalodit se můžete v pohodě i s kočárkem. Cesta je fakt ale docela dlouhá a většinu dětí to už někde v půlce vůbec nebaví :-) . Doporučuju s sebou tedy vzít něco, co je zabaví. Pozorovat okolí a to jak, parník staví na zastávce, je baví fakt chvíli jen. 

My tedy vystupovali u hradu Veveří, pokračovat však můžete klidně až do Veverské Bítýšky. 

Při tomto výletu jsme na hrad nešli, ale rovnou jsme si to zamířili na Starou Prádelnu. Je to taková venkovní restaurace ve venkovském stylu. Je schovaná mezi lesy, a krom toho, že se tu můžete najíst, tak se tady děcka i vyblbnou. Mají tu venkovní prostor pro děcka.

V sezóně se tu především o víkendech konají svatby nebo jiné oslavy - ty se odehrávají vevnitř, takže venkovní zahrádka je stále k dispozici normálně i jiným návštěvníkům, ale třeba okolo oběda je fajn mít rezervaci. My tu byli až někdy kolem půl 4 v sobotu, a sedli jsme si i bez rezervace. 

Pak jsme se zase vydali zpět na parník a děcka jsme pak ještě nechali vyřádit se v již zmiňovaném Mraveništi. 

Samozřejmě se zpět klidně můžete vydat pěšky. Záleží, jak zdatné máte chodce. Cesta podél přehrady přes stezku Zoufalka má cca 9 km. Lesem druhou stranou, pak cca 7 km.