Rudka u Kunštátu - Burianova rozhledna a jeskyně Blanických rytířů

14.04.2019
  • Vzdálenost od Brna: 45 min

Dalším tipem na parádní výlet je Jeskyně Blanických rytířů, která se nachází v obci Rudka u Kunštátu v okrese Blansko

  • Kočárek: v rámci areálu ANO, do jeskyně NE
  • Náročnost: nízká

Jeskyně se nachází v přírodním areálu, ve kterém najdete i Burianovu rozhlednu,  a hned při vstupu projdete opravdu krásnou, Smyslovou zahradu. Ta měla původně sloužit pro nevidomé a zrakově postižené, otestovat své smysly tady ale nakonec mohou všichni návštěvníci. Hmatem s dětmi můžete rozeznávat různé materiály nebo zvuky, ale i čich. 

Jeskyně samotná nabízí přibližně 25 min. prohlídku, takže by ji měli zvládnout i ti nejmenší. Okruh je velmi krátký, je to jen pár desítek metrů. Žádné schody uvnitř jeskyně nejsou, ale určitě to není trasa vhodná pro kočárky, neboť chodby jsou úzké. 

Vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev. Uvnitř objevíte sochy bájných blanických rytířů a Svatého Václava na koni. Na konci prohlídky pak na děti čeká Sněhurka s trpaslíky. Dominantou lesoparku jsou také zbytky sochy T.G.M, která ale byla bohužel v minulosti zničena. V té době to však se svými 14m byla největší socha v Evropě. Dnes jsou již patrné pouze boty a kus pláště. 

Prohlídkou jeskyně a návštěvou rozhledny ale výlet nekončí. Děti se ještě dostatečně vyblbly v menším lesním parku, který se nachází u hlavní silnici, hned za modrým hotelem. Od brány parku stačí v podstatě jen přejít silnici.