Jimramov - zřícenina loupežnického hradu Štarkov ⭕

24.05.2020
  • Vzdálenost od Brna: 1,15 hod

Kousek od Nového Města na Moravě, asi hodinku a čtvrt od Brna, půl hoďky od Žďáru nad Sázavou, najdete takové malé skalní město se zbytky loupežnického hradu. Jedná se o zříceninu hradu Štarkov. 

  • Trasa: tam i zpět max 2 km
  • Náročnost: vysoká, ale dobrodružná
  • Kočárek: rozhodně NE

Na Štarkov se můžete dostat z více směrů. My si vybrali možná ten nejnáročnější, ale za to velmi dobrodružný a nejkratší. Jelikož pořád trochu mrholilo, auto jsme nechali u lesa, u odbočky na obec Javorek (viz.mapka). Bez deště bychom parkovali přímo v Javorku. 

Už odsud můžete sledovat modrou TZ, která vás vede do lesa, nahoru do kopce. Zpočátku je to opravdu jen les, ale čím jste výš, tím začíná větší dobrodružství. Celá trasa ke zřícenině měří jen 750 m, ale různě se chodí mezi kameny, kořeny stromů, občas musíte něco přelézt, nebo se někam vyškrábat :-). Ačkoli se to může zdát náročnější, dětem to vůbec nevadilo, mezi kameny skákaly jak kamzíci. A pokud k tomu přidáte nějakou historku o loupeživém rytíři, který hrad obýval, rázem je to pro ně velké dobrodružství.  

Až dorazíte na místo, tak nikam nespěchejte. Je tu nespočet možností, co je potřeba pořádně prozkoumat a prolézt. Pokud budete poctiví, objevíte železný žebříček, po kterém vylezete k "tajné" bráně do hradu. Děti říkaly, že je to fakt hustýýýýý. :-)