Nové Veselí - NS okolo Novoveselského rybníka 

23.08.2020
  • Vzdálenost od Brna: 1 hod

Krásnou Vodní naučnou stezku najdete v obci Nové Veselí, jen pár kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Auto jsme nechali u rybníka a vydali se k prvnímu zastavení. Stezka se věnuje Veselskému rybníku a životu v něm. 

  • Trasa: okruh 5 km
  • Náročnost: nízká
  • Kočárek: ANO

Stezka vede podél rybníka a na děti tu čeká deset panelů. Na každém jsou obecné informace, ale i interaktivní prvky a úkoly. Na prvním stanovišti je třeba vodní mlýnek, u stanoviště s ptáky najdete dalekohled, kterým se děti můžou pokusit ptáky pozorovat. A co by to bylo za rybník, bez pořádného vodníka? Ani ten tu samozřejmě nechybí, jsou tu hned 2. 

U posledního panelu najdete ohniště, včetně vidlic na opékání, takže špekáčky s sebou :-). Opékání si můžete zpříjemnit hrou na xylofon či litofon a mrknout na rybník přes barevná sklíčka. 

U tohoto posledního zastavení je jen na vás, jak budete dál pokračovat. Můžete se vrátit zpět stejnou cestou, nebo pokračovat dál a dojít až na konec trasy a vrátit se zpět po asfaltové cestě jako my a udělat si tak okruh. Podél této cesty narazíte na několik velkých mravenišť.

Kdo bude mít ještě sil, může se vydat na druhou stranu rybníka a navštívit tu ptačí pozorovatelnu. Je to volně přístupná dřevěná věž. Na tu jsme už ale síly neměli, takže třeba někdy příště. :-)

Odměnit děti za ušlapané kilometry můžete na náměstí, kde najdete opravdu výbornou točenou zmrzlinu. Kromě zmrzky si můžete vybrat i posypku a polevu. :-)