Vranov u Brna/Podlesí - Po skalním hřebenu na Babí lom ⭕

22.05.2019
  • Vzdálenost od Brna: 20 min 

POZOR!!! Rozhledna Babí lom je v rekonstrukci, minimálně do října -listopadu 2021 a je tedy nepřístupná.

My máme moc rádi dobrodružství a tak jsme se jednoho dne rozhodli, že vyrazíme na rozhlednu Babí Lom, a to přímo po skalním hřebeni. V jiném našem výletu jsem vám psala i o naučné stezce Babí Lom, na kterou se s dětmi můžete také vydat. To jestli to vše zvládnete v jednom dni pak určuje zdatnost vaše i vašich dětí.  

  • Trasa: 4,5 km na Podlesí
  • Náročnost: vysoká
  • Kočárek: NE

Jelikož my máme malé děti, a tak jsme si "průzkum" této oblasti museli rozdělit do dvou dnů. Stezku i rozhlednu naráz určitě zvládnou jen děti starší.

Jestli se nejdříve vydáte na stezku či rozhlednu je jen a jen na vás. V obou případech doporučujeme jako výchozí bod zvolit Vranov u Brna, konkrétně Penzion na Gruntě. Kam vyrazit také záleží na způsobu dopravy. Na stezku jsme jeli autem, na rozhlednu jsme zvolili MHD, protože plán byl začít ve Vranově a skončit na Podlesí resp. v Kuřimi.  

Domnívám se, že z Vranova je to pro děti nejschůdnější, není tu žádný dlouhý, táhlý, náročný kopec. Od penzionu se po červené značce vydáte směr lesní školky a Jelínkův lesní bar. Po cestě minete farmu, kde chovají především prasata, kačeny a husy a za nás tam měli i spoustu selat.

U lesního baru se cesty dělí. Pokud se na rozcestí vydáte vpravo, míříte po modré na NS Babí lom. Pokud se od lesního baru vydáte rovně po asfaltce, po červené TZ, dojdete až na rozhlednu Babí lom. Cestou minete tzv. Lelkovadlo, tzv. past na lelky.

Po vyšlápnutí nenáročného kopce jste již cca 500m od rozhledny. Ale pozor! je to 500m velmi náročných na terén. Cesta vede po skalním hřebeni, po kamenech, kamenných schodech, všude se leze, šplhá...tehdy 3,5 letá dcera to zvládla s úsměvem, skákala jak kamzík a strašně ji tato dobrodružná cesta bavila (samozřejmě musíte děti hlídat a dávat opravdu pozor).

Odměnou za tento výkon je vám pak samotná rozhledna. Doporučuji na cestu přibalit dalekohled a bublifuk, protože foukat bubliny z té výšky děckám ten výlet zpestří. 

Z rozhledny jsme se pak vydali dolů asi 300m po žluté TZ, na rozcestí, a tam pak již jen po modré TZ do Kuřim-Podlesí. Jakmile sejdete z kopce, je tam hospůdka a hřiště. Z Podlesí jsme se autobusem svezli do Kuřimi, odkud se pak vlakem či autobusem snadno dostanete směr Brno, Tišnov či Blansko.