Kladruby u Chotěboře - Vánoční, pohádkové Kladruby

08.01.2021
  • Vzdálenost od Brna: 1,30 hod

Článek byl psán v lednu 2021 - informace o množství sněhu tedy nebudou úplně aktuální. ! Ostatní informace jsou aktualizované a doplněné o další tipy - 4.12.2021! 

Kdo miluje Vánoce a světýlka jako já, doporučujeme návštěvu obce Kladruby, nedaleko  Chotěboře. Z CENTRA BRNA JSTE TU PO DÁLNICI ZA HODINU A PŮL. Na Vysočině je aktuálně spousta sněhu, pokud byste to tedy ještě chtěli stihnout v plné kráse, je to ideální výlet spojený s pořádnou bobačkou na nějakém kopci na Vysočině. 

Obecně bývají Kladruby vánočně nazdobeny vždy začátkem prosince do Tří králů. Letos je plná výzdoba od soboty 4.12.2021 do Tří Králů, tj. do 6.1.2022. Vesnička se rozsvěcuje vždy od 17 do 19 hod.  

Je to tam doslova opravdu pohádkové. Žádní kýčovití Santové a podobné věci. Atmosféru na několika místech navíc doplňují vánoční melodie a koledy. A je tam fakt spousta sněhu, takže to byl pro nás i děti nádherný zážitek.  Vesnička není nijak velká, a tak jsme si ji v klidu prošli rovnou 2x.  

Pokud máte malé děti, můžete si před tím zajet do 10km vzdálené Chotěboře. Pro děti je tam několik tématicky zdobených míst. Více ZDE: https://www.icchotebor.cz/vanocni-zahradky/ 

Nebo se ještě můžete podívat na sochu čerta od Michala Olšiaka. https://www.icchotebor.cz/servis-pro-turisty/socha-certa/</p>

  • Pár informací, které se vám budou hodit, pokud se sem vydáte: 

  • Vjezd do obce není povolen. Před vjezdem je připraveno menší parkoviště, které se ale docela rychle plní. Doporučuju tu tedy být ideálně před setměním. 
  • Jelikož se Kladruby nachází mimo silnici 1.třídy, kus cesty je zasněžený. Řetězy jsme nepotřebovaly, ale pokud má náhodou někdo ještě letňáky, tak tam vůbec nejezděte. 
  • V obci není dostupné žádné WC. Myslete na to, než vyrazíte. 
  • Hned na začátku obce je pro návštěvníky připraveno výdejní okénko s teplými nápoji, takže takový voňavý punč nejenže vás zahřeje, ale ještě doplní atmosféru.
  • Vstup do obce i parkoviště je ZDARMA, v centru obce je pak kasička, kdo chce přispět na výzdobu do dalších let. 
  • Je dobré dodržovat rozestupy....však to znáte :-)