Zřícenina hradu Templštejn

21.02.2021
  • Vzdálenost od Brna:  45 min.
  • Náročnost: mírná
  • Trasa: tam i zpět 3,5 km 
  • Kočárek: ANO (za sucha) 

Mlha přede mnou, mlha za mnou, bláto až za ušima....tak přesně by se dal popsat náš sobotní výlet na zříceninu hradu Templštejna (Templštýna) jen pár kilometrů od Ivančic. 

Pohyb potřebujeme, takže jsme vyrazili i takovému počasí navzdory. A nakonec to bylo strašně fajn, i nejen proto, že jsme potkali pouze pár podobných bláznů :-). Tak či tak, zimní holínky jsou na takovéto výlety povinnou výbavou, protože se nemusíte trápit obavami, že si zničíte boty. :-) 

Auto jsme nechali hned za hlavní silnící, kousek za obcí Jamolice. Cestou se dá zaparkovat na více místech, my jsme ale auto nechali hned tady na začátku cesty (viz. naše mapka). 

Celou trasu se jde po žluté TZ a překvapilo mě,  že je celá cesta sjízdná s terénním kočárkem. Samozřejmě za sucha. Teď bych tam s kočárkem za žádnou cenu nejezdila. Tato trasa není vůbec náročná, jde se v podstatě jen po rovině. S kočárkem se dostanete až ke hradu. Dovnitř je pak už ale potřeba nosítko, nebo počkat dole. 

Samotný průzkum zříceniny už pak trochu náročnější může být. Na jedné straně se leze po dřevěných schodech a dřevěných žebřících, na straně druhé pak mezi kameny. Vstup na zříceninu je na vlastní nebezpečí, proto se všude pohybujte s největší opatrností!  

Zakladatelem hradu sice byly rytíři templu neboli templáři, my jsme ale průzkum hradu oživili historkou o banditech, kteří tady žili a přepadávali pocestné. A právě ta mlha tomu našemu příběhu nakonec dodala ten správný nádech tajemna. Našli jsme tam i ohořelé pochodně, které tam rozhodně ti lupiči museli nechat :-)

Zřícenina je opravdu docela rozsáhlá a nabízí několik míst, který se musí pořádně probádat. Dětem se tu moc líbilo. 

Samozřejmě, kvůli mlze, jsme na dřevěné vyhlídce viděli velký prd, ale jednou se tam, za krásného počasí, určitě ještě vydáme. :-)