Alternátor Třebíč - Aktuálně zavřeno. Přestavba 

08.12.2021

Alternátor je Ekotechnické centrum v Třebíči. 

Najdete na ulici Tomáše Bati. My si tu krátili odpoledne čekáním na tmu a rozzářenou vánoční Třebíč. Vánoční Třebíč připomínám ZDE

Najdete tu několik expozic, které jsou podle mě vhodné spíše pro děti školního věku, ale i ty menší si tady nějakou zábavu najdou a něco se určitě naučí. 

Rodinné vstupné je 225 Kč. V sobotu je otevřeno od 10 -17 hod, v neděli pak do 14:30. Svršky bych moc neodhazovala, přišlo nám v celé budově docela dost chladno. 

Spodní část je věnována Baťovi a dozvíte se tady, jak vlastně vznikne resp. vznikala bota. Dále se děti dozví, jak se svět změnil po vynálezu parního stroje. Jsou tam ukázky hodně retro předmětů a třeba takový starý vysavač teda děcka nepoznali ani omylem. :-)

Další patro už je pro děti mnohem zajímavější. Je tu expozice Cesta elektřiny, kde se děti dozví, jak vlastně elektřina putuje z elektrárny až do zásuvky. Nicméně, jak jsem řekla, toto je spíše už pro děti starší. Dále tu děcka můžou poznávat různé druhy dřeva, a to v expozici, která byla vytvořena ve spolupráci s Lesy ČR. Další část je věnována tomu, jak se vlastně vyrábí teplo.

Je tu pár interaktivních prvků, které si děcka můžou osahat a vyzkoušet a nechybí ani elektronický kvíz. Co děcka bezesporu zaujme je lopatka větrné elektrárny, a to v reálné tzn. obří velikosti, kterou si děcka můžou proběhnout jak je libo. Můžete si i zamakat na rotopedu a zjistit, jestli byste díky vlastní síle dokázali dostat auto z garáže.    

Na stejném patře se nachází i místnost, ve které najdete raketoplány NASA a obří kouli, na které si sami můžete prohlížet co se vám zlíbí. Jsou tu třeba programy na zobrazení jednotlivých planet, nebo si můžete pustit krátký film o tom, jak vzniká bouřka nebo jak je to s hurikány, případně si dáte nějaký program věnovaný vesmíru.

V dalším patře se naopak už vyblbnou zase ti menší. Je tu herna pro děti, kde najdete lezeckou stěnu s obří žíněnkou, nějaké stavebnice, autíčka, domeček, kostky a další. Je tu i stolní fotbálek (o kuličku si musíte říct na pokladně).

V posledním patře je pak vždycky nějaká dočasná výstava, která se mění. Aktuálně (12/2021) je tam výstava o závislostech. Výstava upozorňuje na problematiku závislostí nejen na alkoholu, cigaretách a drogách, ale třeba i na hracích automatech. To se může určitě hodit, když máte doma puberťáky a nebo klidně i jako prevence u těch malých, protože jsou tam třeba zobrazené jakože plíce kuřáka. Naše děcka jsou na to samozřejmě ještě malí, ale musím říct, že spoustu věcí je zaujalo a hodně se ptaly.