Vysočina

Pokud u výletu narazíte na tento znak ⭕, znamená to, že je cela trasa nesjízdná kočárkem.   

Trasa: tam i zpět necelý 1 km - samozřejmě si můžete trasu jakkoli protáhnout a vyrážet odjinud Náročnost: mírnáKočárek: trasa je krátká, nicméně v lese jsou kameny/kořeny - budete přenášet občas - rozhodnutí nechávám na vás. U skály budete muset pak kočárek nechat samozřejmě. Až k vyhlídce se kočárkem nedostanete.

Trasa: tam i zpět celkem 6,5 kmNáročnost: střední/vyššíKočárek: pouze asi ze 70% trasy. Zbytek jsou úzké cesty, kořeny, kameny, skály do kopce. Za mě tedy celkově hodnotím jako nevhodné, případně nechat kočárek v lese a zbytek využít nosítko. Platí pro zimní i letní variantu. S SEBOU: v zimě rozhodně kvalitní obuv, pokud máte, tak klidně přihoďte...

Alternátor je Ekotechnické centrum, které v Třebíči najdete na ulici Tomáše Bati. My si tu krátili odpoledne čekáním na tmu a rozzářenou vánoční Třebíč. Vánoční Třebíč připomínám ZDE.

V malé obci Černvír, hned u Nedvědice a hradu Pernštějn najdete 1. steampunkové muzeum a galerii u nás. Muzeum najdete na adrese Černvír 30. Přímo u něj je možno zaparkovat, je tu zázemí pro děti, a to skluzavka a menší hrací koutek pod střechou pergoly. Je také možnost si tu dát něco nealko k pití.

Svět skřítků a víl najdete v Dolní Rožínce, nedaleko strašidelného zámku Draxmoor a to v budově místního kulturního domu (Dolní Rožínka 116). Zaparkovat můžete u zámku a ke kulturáku si dojít pěšky, protože to není vůbec daleko a nebo lze zaparkovat i na parkovišti nad kulturním domem. Navíc kousek pod kulturákem je i dětské hřiště. Nám při...

Jak víte, většinou výletujeme v přírodě, v lese, na hradech, skalách nebo v jeskyních. I my si ale někdy chceme "vyhodit z kopejtka" a tak jsme navštívili Westernové městečko Šikland, u Zvole na Vysočině.

Trasa: cca 1,5 km max. tam i zpět Náročnost: mírnáKočárek: z 80 % ano, cesta lesem, občas kořeny, u baru bude potřeba kočárek poponést pár metrů

Po sněhu u nás ani památky, v lese bláto......a tak jsme s dětmi vyrazili zase za sněhem. Tentokrát jsme nejeli jen výlučně bobovat, ale spojili jsme to s naprosto parádní zimní procházkou :-).

Kdo miluje Vánoce a světýlka jako já, doporučujeme návštěvu obce Kladruby, nedaleko Chotěboře. Z CENTRA BRNA JSTE TU PO DÁLNICI ZA HODINU A PŮL. Na Vysočině je aktuálně spousta sněhu, pokud byste to tedy ještě chtěli stihnout v plné kráse, je to ideální výlet spojený s pořádnou bobačkou na nějakém kopci na Vysočině.

Slunečný víkend nás s dětmi vylákal do přírody a tak jsme se vypravili "zdolat" další vrchol Žďárských vrchů. Tentokrát se naším cílem stala skála Prosíčka. (za sebou již máme Devět skal, Milovské perničky i Čtyři palice - i tyto výlety najdete u nás na webu).

Obec Krátká, ve které se Dům přírody nachází, leží jen 11 km od Nového Města na Moravě. Obec samotná je vyhlášena vesnickou památkovou rezervací, protože tu najdete nespočet malebných chaloupek, jako z pohádky. Expozice je nová. Toto krásné místo se otevřelo letos 1.7., takže všechno stále "voní novotou".

Sklárna Huť Jakub Tasice je Národní kulturní památka České republiky, která u nás stojí už 220 let. Najdete ji jen 10 km od Ledče nad Sázavou.

Krásnou Vodní naučnou stezku najdete v obci Nové Veselí, jen pár kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Auto jsme nechali u rybníka a vydali se k prvnímu zastavení. Stezka se věnuje Veselskému rybníku a životu v něm.

O prázdninách jsme chtěli zkusit s dětmi i něco nového, a tak jsme se s nimi poprvé v životě vydali na ryby. Rybářské lístky samozřejmě nemáme a tak jsme si zajeli do rybářského areálu, kde si můžete zachytat i jako "amatéři rybáři". Areál je umístěný v opravdu krásném prostředí u řeky Svratky, asi 600m od Nedvědice ve směru na...

Rekreační areál "Pilák" najdete hned za cedulí města Žďár nad Sázavou, na břehu Pilské nádrže. Koupačka i parkování je zdarma. My tu strávili velmi hezké odpoledne.

Jen pár kilometrů od Zruče nad Sázavou leží městečko Vlašim. Kousíček pod náměstím, kterému dominuje fontána, v podstatě hned naproti zámeckému parku, najdete malou ParaZOO.

Vodní dům v Hulicích jsme navštívili v rámci výletu do Zruče nad Sázavou. Od Zruče je to totiž pouhých 6 km. A ačkoli Hulice spadají pod okres Benešov, je to velmi blízko za hranicemi Vysočiny, a proto ho zařadím i sem.

Ačkoli Zruč nad Sázavou již spadá pod Středočeský kraj, je to tak blízko za hranicemi Vysočiny, že ho zařadím i sem. Můžete sem vyrazit v rámci dovči, celodenního výletu nebo prodlouženého víkendu, protože Zruč a okolí má rodinám s dětmi rozhodně co nabídnout.