Hamry nad Sázavou - putování po sochách Michala Olšiaka 

28.09.2018
  • Vzdálenost od Brna: 1,15 hod

Víte, jak vypadá Hamroň nebo Mamlas? Pokud ne, pak se za nimi vydejte do obce Hamry nad Sázavou, kousíček za Žďárem nad Sázavou. Jedná se o sochy z pískovce a betonu, které po celé zemi vytvořil Michal Olšiak. 

  • Trasa: tam i zpět k mamutovi 1,5 km
  • Náročnost: mírná
  • Kočárek: terénní ANO

V Hamrech, na různých místech, najdete rovnou 4 sochy. Hlavu Mamuta, Mamlase, Hamroně a koně s povozem. Za mamutem se musíte vydat lesní cestou, směr Šlakhamr, což je bývalý vodní mlýn, kulturní památka, spadající pod Technické muzeum v Brně.

Hlava mamuta se nachází u lesa a řeky, v krásné přírodě Vysočiny. Po cestě narazíte na mapu, která všechny sochy v blízkosti zachycuje. 

Hamroně můžete spatřit už když vjíždíte do obce, napravo od silnice. Socha Mamlase se nachází u žďárského Starého Dvora a sochu koně vytahujícího povoz z bahna najdete u jezdeckého klubu Na Ranči, přímo u silnice první třídy směr Přibyslav. Pokud máte kola a starší děti, můžete sochy objet na kolech.

V obci je také pěkné hřiště, kde se mohou děti vyřádit. Bohužel jsme v Hamrech nenarazili na žádnou otevřenou restauraci, tak raději počítejte s vlastní sváčou nebo jídlem ve Žďáru.