Jeskyně Výpustek

03.08.2022

Návštěva další jeskyně v Moravském Krasu se může hodit jak do deštivého počasí, tak když je naopak horko. 

👉 Prázdniny 2022 - vydáváme se do Jeskyně Výpustek na jejich dětskou interaktivní prohlídku s názvem Medvěd Bruno a stroj času. Tyto dětské prohlídky se o prázdninách 2022 konají každou středu a sobotu, a to v 16:15 a v 16:30. Místo si musíte zarezervovat. 

Návštěva Jeskyně Výpustek je samozřejmě možná i kdykoli jindy, jen tyto speciální dětské prohlídky se konají teď o prázdninách. 

Jeskyně Výpustek je tak trochu jiná jeskyně, než na jaké jste asi zvyklí. Je to totiž z části původní vojenský kryt. 

(BEZBARIÉROVÝ VSTUP JE VZHLEDEM K VYSOKÝM PRAHŮM VHODNÝ JEN PRO MECHANICKÉ VOZÍKY S DOPROVODEM)

V první části dětské prohlídky se prochází právě tímto bývalým vojenským krytem a poté se už pak prochází do samotné jeskyně. Na dětské prohlídce je všechno věnováno pouze dětem rodiče se drží zpátky :-) . Děti můžou mluvit, ptát se, rodiče mlčí . My měli skvělou průvodkyni, paní Věru, která svým vyprávěním děti naprosto úžasně vtáhla do děje. 

👉 Děti cestou plnily různé jednoduché úkoly, jako je vyhrabání kostry, malování jeskynní malby, složení modelu letadla a další. Na konci samozřejmě čeká drobná sladká odměna.

👉 Za mě je tato dětská prohlídka vhodná pro děti tak od 4-8 let. Syn byl nadšený, moc se mu to líbilo a po ukončení se dožadoval návštěvy zase brzy. Dcera byla v té vojenské části trochu překvapená, protože čekala klasickou jeskyni, ale jakmile jsme vstoupili do jeskyně samotné, byla spokojená.

👉  Nezapomeňte se přiobléct. V jeskyni je 7-8 stupňů. Prohlídka trvala přes hodinu a musím říct, že bylo opravdu chladno. I čepice se velmi hodily a děcka za ně byly moc rádi. Doporučujeme také na prohlídku přijet dříve. Před pokladnou najdete medvědí stopy, které vás dovedou do menší pravěké expozice, kterou můžete ještě s dětmi před prohlídkou prozkoumat :-)

👉  TIP NA ZÁVĚR: 

Pokud se s dětmi do Jeskyně Výpustek vydáte, ať již na dětskou prohlídku, nebo jindy, určitě se předtím stavte v nedalekých Křtinách. Na náměstí je známá Výletní cukrárna a RETRO minimuzeum. Jednak si tu dáte "do nosu", je tu maličký dětský koutek a kdo pamatuje, připomene si tu pár retro kousků. 

Já se dost nasmála, když děcka zcela nevěřícně kroutily hlavou nad starou TV, když jsem jim vysvětlovala že za A) byla černobílá a za B) když ji chtěl člověk zapnout/vypnout nebo přepnout program, musel se zvednout a zmáčknout obří čudlík nebo takový starý telefon.... Schválně ať zkusí děcka vytočit číslo, jak na to půjdou.  Ty naše se samozřejmě snažily číslo zmáčknout a ťukaly a ťukaly , ale marně. 

V centru obce je také Santiniho barokní kostel Jména Panny Marie. Můžete se podívat dovnitř a projít se v parku okolo. Vnitřek kostela je opravdu krásný.