Na kole okolo Plumlovské přehrady

04.09.2021
  • Trasa: 10 km, lze zkrátit
  • Náročnost: mírná/střední
  • Kočárek: ANO 
  • START: placené parkoviště nad letním kinem v Mostkovicích, viz. mapa (parkovné 50,- na den)
  • Nejbližší další výlet: NS na Stráž
Cesta od Mostkovic
Cesta od Mostkovic

V tomto roce se na jednom břehu Plumlovské vodní nádrže dokončil úsek cyklostezky, díky kterému je teď možné ji celou objet úplně v pohodě na kole. Můžete zvolit trasu opravdu jen kolem přehrady, což může být takových 6 - 7 km, nebo můžete popojet ještě kousek dál, a projet se na kole i dozadu podél Podhradského rybníka, až na začátek obce Soběsuky (pak je trasa cca těch 10 km). Dál cyklostezka už vede po hlavní, což je pro děti samozřejmě nevhodné. V Soběsukách jsme se tedy otočili a jeli jsme zpět k rybníku a dále až na zámek Plumlov.

Celá trasa je víceméně po rovině, některé části jsou asfaltové, někde je silnice více rozbitá s kameny, ale nic hrozného. V podstatě jediný pořádný kopec na vytlačení je ten od rybníka na zámek Plumlov. Po cestě je ještě pár kopečků, ale ty jsou fakt jen pár metrů. 

Výhled od Podhradského rybníka
Výhled od Podhradského rybníka

V sezóně je na trase několik občerstvovacích stánků či restaurací, takže pokud se vám nechce nahoru do kopce na zámek, tak ani nemusíte. My museli, protože už není sezóna a byli jsme tam ještě před obědem, takže všechna občerstvení po cestě byla zavřená. Třeba v Mostkovicích, hned jak sjedete ke hrázi, tak pod hrází bylo krásné občerstvení s hřištěm pro děti a s minigolfem, dále u přehrady je vyhlášený hotel Zlechov, nebo dále u rybníka pak kemp Žralok. 

Pokud se rozhodnete si vytlačit ten kopec k zámku, děti aspoň určitě potěší krásně vyzdobená zahrada u cesty, která je tu právě dětem pro radost.  

Na samotném zámku Plumlov je pak kavárna, kde si můžete dát spoustu dobrot. Do Plumlova jezdíme docela často, protože se na zámku často konají nějaké akce pro děti. Vždy se výborně najíme v restauraci Pácl, kterou najdete nedaleko zámku, u hlavní silnice, a ani dnes tomu nebylo jinak a opět jsme si pochutnali. Hned naproti přes silnici je pak i cukrárna :-). 

Dětem pro radost
Dětem pro radost

Nový úsek cyklostezky vede právě od bodu 8, směr cíl na naší mapě pod článkem. Na mapách není úsek ještě zanesen. Poznáte to ale úplně krásně, podle zcela nového asfaltu, který vede k mostu přes vodu a dále podél přehrady. Vyjedete přímo u parkoviště.  

Celá trasa je vhodná pro menší děti, které zvládají jízdu i po nerovném terénu. Samozřejmě vše je sjízdné i kočárkem, nebo vhodné jen na procházku.