Národní muzeum Praha s dětmi
Národní muzeum v Praze je jedním z největších a nejnavštěvovanějších muzeí v České republice. Po několikaleté rekonstrukci bylo otevřeno na konci roku 2021, a vy se tak s dětmi můžete podívat na moderní interaktivní expozice, které jsou rozhodně vhodné i pro děti. Pokud tedy s dětmi plánujete navštívit Prahu, návštěvu Národního muzea doporučuji do plánu zahrnout.
Muzeum se nachází na horním konci Václavského náměstí, v překrásné budově s velkými sloupovými vchody. Již na první pohled vás ohromí velikost a nádhera této stavby, která vás vtáhne do svých místností, plných fascinujících exponátů.
Než se do muzea vydáte, určitě doporučuji si koupit lístek dopředu online.
Základní lístek, který vám bohatě bude stačit, stojí pro dospělého 250,- a děti do 15 let neplatí.
🚀 Tajný tip od nás 😉 - i když máte online lístek a bude fronta, tak si to na hlavním vchodu budete muset stejně vystát, protože ten online lístek má kde kdo...a nebo......běžte ven, a dál pak přes novou budovu Národního muzea, kde je zároveň i vstup pro kočárky a vozíčkáře. Tady nebyla ani noha :-) a vyhli jsme se tak několika minutovému čekání v obří frontě.
Přes Spojovací chodbu a šatny se pak dostanete pohodlně do "staré" budovy, kde už na vás čekají ty nejzajímavější a nejkrásnější expozice.
🚀 Další tip: stáhněte si aplikaci Národní muzeum v kapse. Je zdarma a kromě spousty informací se díky ní můžete třeba podívat i na krásné video, jak Plejtvák myšok už není jen kostrou. Díky aplikaci ho uvidíte jako živého pod vodní hladinou. Náš malej to chtěl pouštět pořád dokola a dokola a dokola a dokola.......snad 100krát.
Pro děti nejatraktivnější expozice jsou určitě expozice Okna do pravěku a Zázraky Evoluce.
Okna do Pravěku jsou největší expozicí věnovanou pravěku v České republice. Najdete tu přibližně 2000 exponátů, modelů a interaktivních prvků, které vás provedou po cestě prvohorními moři a močály i pod mořskou hladinu druhohorního moře. V třetihorách budete svědkem boje o život a v době ledové se setkáte i s modelem mamuta v životní velikosti.
Součástí expozice jsou také unikátní a moc krásné animace. Zároveň jsou v každé místnosti haptické exponáty (odlitky reálných fosílií), na které si můžou děcka sáhnout.
Další novou expozicí je expozice Zázraky evoluce. Kromě úchvatné kostry plejtváka myšoka, dlouhé 22,5 m, tu uvidíte dalších asi 1500 exponátů. Jedná se o jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě. Pod názvem Zázraky evoluce najdete 6 sálů: Vykročení všemi směry; Voda, náš živel; Z vody na souš; Dobytí vzduchu; Ovládnutí světa a Planeta zvířat.
Expozice vypráví příběhy evoluce a představuje svět zvířat tak, jak ho z muzeí moc neznáme – bez polic a regálů. Nad hlavou vám budou doslova létat ptáci či proplouvat ryby. Uvidíte zvířata v jejich přirozeném prostředí a pohybu. Jedinečné a vzácné exponáty doplňují zbrusu nové modely zvířat včetně žraloka bílého nebo největšího modelu krakatice obrovské na světě, který má na délku 17 metrů.
Nám se strašně líbil videomapping, kdy prostřednictvím "obživlých" obrazů můžete vidět živočichy, které pak později uvidíte v jednotlivých sálech. Světelné a zvukové efekty jednotlivých místností navíc dodávají prostoru úžasnou atmosféru.
Návštěva muzea je minimálně na půl dne, ale klidně si dokážu úplně v pohodě tady strávit skoro celý den. Jednak potřebujete čas si všechno v klidu prohlédnout a jednak jsou tu i další expozice, které sice nejsou už tak dětsky atraktivní, ale vždycky se tam můžete podívat.
🚀 Potom ve staré budově můžete ještě zavítat do kupole budovy a v nové budově určitě (pokud máte menší děti) nevynechte MYŠÁRIUM, což je takový dětský koutek. Dá se tu malovat, tvořit, odpočnout si, hrát si :-)
Národní muzeum prostě stojí rozhodně za návštěvu a my se sem určitě brzy rádi vrátíme.
🌭☕ PS: Ve staré budově je drobné občerstvení, u prodejny suvenýrů - to najdete u vstupu do expozice Okno do pravěku. Můžete mít i vlastní svačinu. Jíst se může jen mimo expozice, když najdete nějaké místečko k sezení. Těch jsme ale viděli malinko.
Pěkné a velké bistro s posezením pak najdete v nové budově muzea. Hned 2 patra nad ním je pak zmíněné Myšárium.