NS na Haldě - Zbýšov u Rosic⭕

31.12.2021
  • Vzdálenost od Brna: cca 30 minut
  • Trasa: cca 2,5 - 3 km tam i zpět celkem 
  • Náročnost: mírná/střední
  • Kočárek: spíše NE, ale pokud vám nevadí, že si máknete do kopce, tak to dáte :-)

Silvestrovskou procházku jsme se rozhodli strávit ve Zbýšově u Rosic, kde byla nedávno vybudována nová naučná stezka pro děti, kterou najdete v lokalitě Halda. Za stezkou stojí Mikroregion Kahan a Lesní svět, který interaktivní tabule vyrábí. 

👉👉 Stezka zatím není nijak zakreslená v mapě, ani přímo na místě žádná mapa zatím není, ale brzy by měla být dodělána. Mapu, kudy se vydat, jsem se vám tedy pokusila sama dokreslit. 

1.tabule
1.tabule

Auto jsme nechali na konci ulice Havířská a odtud je to k Haldě jen pár metrů. Případně můžete parkovat nedaleko na parkovišti u autobusové zastávky Poustka. Zpočátku běžte rovnou za nosem a jakmile uvidíte stoupání do kopce, tak se tudy vydejte. Po cestě potkáte několik krásných interaktivních stanovišť, plus ještě starší tabule o fauně a floře na Haldě. 

Jakmile dojdete k tabuli Hlasy lesa, pokračujte stále rovně nahoru, až na vyhlídku. U této tabule se vám bude hodit mobil a aplikace Lesní svět, pomocí které si můžete pouštět zvuky jednotlivých zvířat.  Jakmile dojdete na vrchol Haldy, tady najdete ještě dalších pár stanovišť a takovým obloučkem sejdete dolů zpět k tabuli Hlasy lesa. Na vrcholku se také dají opéct špekáčky. 👉 Jakmile se vrátíte k Hlasům lesa, vydejte se vpravo dolů z kopce. Po pár metrech narazíte na tabuli Dendrofon a dále i na další stanoviště. Pak už jen sejdete z kopce dolů a můžete se vracet zpět k autu. 

Přibližná trasa stezky
Přibližná trasa stezky

Kromě interaktivních stanovišť se můžete kochat krásnými výhledy. Nám svítilo sluníčko a měli jsme tak opravdu krásný výhled. Navíc stanoviště jsou docela blízko u sebe, což je taky moc fajn. Stezku určitě hodnotíme jako velmi vydařenou a je jen a jen dobře, že takovéto stezky pro děti přibývají na více místech. 

👉 TIP NA ZÁVĚR: Výlet můžete doplnit jednak o místo, kde se můžete ve Zbýšově najíst, a tím místem je restaurace Hornický dům a jednak ještě o jednu kraťučkou zastávku a tou je Stezka bosých permoníků, kterou najdete jen pár kroků nad zmiňovanou restaurací. Restaurace má i docela velkou zahrádku a točenou zmrzku. Stezka bosých permoníků je v podstatě 30m dlouhý bosý chodník s různými trpaslíky. :-)