Proseč - Toulovcovy Maštale ⭕ 

24.03.2019
  • Vzdálenost od Brna: 1,30 hod 

Dnešním tipem je celodenní výlet, a to do Toulovcových maštalí, které bych zařadila do kategorie "MUSÍ SE VIDĚT" v Pardubickém kraji. Od Brna jsou to cca 2 hodiny cesty, od Žďáru nad Sázavou pak asi hodinka. 

  • Trasa: 5km 
  • Náročnost: sřední
  • Kočárek: NE 

Vzhledem k věku dětí jsme zvolili opravdu absolutně nenáročný, ale zato dobrodružný okruh. Děcka můžou celou cestu blbnout, protože po cestě je spousta kořenů, které je potřeba přeskákat, spousta kmenů a kamenů, na které je potřeba vyšplhat a spousta skalních chodeb, které je potřeba prozkoumat a prolézt. Celou cestu se jde víceméně po rovině nebo z kopce. 

Startovním bodem je parkoviště v obci Vranice, odkud po červené TZ dojdete až do Toulovcových maštalí. Po cestě narazíte na studánku Džberku, kde si můžete načepovat čerstvou vodu. Poté, co maštale prozkoumáte, pokračujte dále, kolem Oslí chodby, po červené směr rozcestí Pod Kostelíčkem. Zde nechoďte přes potok!, ale pokračujte pořád rovně dále po žluté TZ až zpět k autu do Vranic. Určitě nedoporučuju to jít naopak, protože byste šli opravdu pořádný kus cesty do kopce. 

Pokud máte starší děti, které toho ujdou víc, klidně potok přejděte a můžete ještě prozkoumat Městské maštale (po žluté t.z.) a pak se vraťte zpět.

Startovních míst do maštalí je opravdu mnoho. Můžete vyrazit třeba od Boru u Skutče, kde se nachází Dudychova jeskyně a Skalní věž Petrovna.

Výlet jsme zakončili na hřišti v Budislavi.