Sněžné - S dětmi na Čtyři palice a Milovské perničky ⭕

21.08.2020
  • Vzdálenost od Brna: 1,30 hod 

Návštěva Žďárských vrchů by se neobešla bez turistiky a bez pořádné dobrodružné cesty. Za cíl jsem tedy vybrala Čtyři palice a Milovské perničky. 

Přírodní rezervace Čtyři palice je součástí CHKO Žďárské vrchy. Jednotlivé skály mají své názvy - Čtyřpaličatá skála, Děvín a Tvrz, na něž navazuje ještě skála Opomenutá. 

  • Trasa: tam i zpět celkem 6,5 km
  • Náročnost: těžší trasa
  • Kočárek: rozhodně NE

Startovním místem, kde jsme nechali auto, se nám stalo rozcestí u mostu mezi obcemi Křižánky a České Milovy (viz. mapka). Odtud se po asfaltové cestě, po zelené TZ, vydáváme do kopce, směrem k lesu. Cestu lemuje Milovská NS, která vypráví příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi - o někdejší slávě zdejší sklárny a o sklářské osadě, o skalách a lesu. 

Po zelené jdeme tak dlouho, dokud nenarazíme na rozcestník Plaňkovka, kde odbočíme vpravo do skal, po modré/zelené TZ. Celá cesta je docela náročná, nic pro bábovky, které nejsou zvyklé šlapat :-). V podstatě se jde celou cestu do kopce a krom asi 1 km dlouhého asfaltového úseku na začátku, se jde lesem, přes kořeny, kameny, klacky i stromy. Ale stojí za to! a je to přesně to dobrodružství, které děcka tak baví. Lezení přes kameny, po skalách, je prostě zábava.

Cesta na vyhlídku Děvínu
Cesta na vyhlídku Děvínu

Na vrchol samotných Palic se dostanou akorát horolezci, nicméně vyšlápnout si můžete na protější skálu, na vyhlídku skalní věže Děvín. 

Až jsme se dostatečně pokochali a odpočinuli si, pokračovali jsme dále po modré TZ na Milovské perničky. Tady je cesta příjemná, nic náročného. Cesta vede lesem, po rovině až k odbočce na vyhlídku. Tady se opět musíte proplést mezi skalami, skákat, šplhat :-) A výhled stojí za to! 

Název perničky vychází z lidového pojmenování zvětráváním vymodelovaných skalních mís na plošinách skal. Pernice bylo označení pro mísu, v níž se třel mák. 

Poté jsme se vydali stejnou cestou zpět k autu. Děcka si to užily a ačkoli cesta nebyla žádný "med", zvládly to na výbornou. I ten menší celou cestu ušel sám a bez kňourání, za což oba dva dostali velkou pochvalu a odměnu v podobě poháru a palačinek v restauraci U Berušky v nedaleké Svratce, kde mají i venkovní menší dětský koutek.