Stezka bosou nohou Valtice - Schrattenberg

05.08.2022
  • naše TRASA: malý okruh cca 3,5 km (celý okruh by měl mít 5 km) 
  • náročnost: mírná 
  • Kočárek: ano (jen jeden kousek budete muset snést ze schodů - schody jsou u skluzavky), ale je to z kopce do kopce, nadřete se, tak s tím počítat. 
Stanoviště č.9
Stanoviště č.9
Stanoviště č.1
Stanoviště č.1

Tento výlet jsme měli v plánu už několik let, ale vždycky jsme nakonec vymysleli něco jiného nebo prostě nás naše cesty zavedly jinam.  

Minulý víkend ale nastal ten čas a hlavně počasí mělo být příjemné - ani teplo, ani zima, takže ideál do terénu Jižní Moravy.  

Okružní trasa stezky o délce necelých 5 km vede z rakouské obce Schrattenberg k Valticím - k romantické stavbě Kolonáda. Po cestě je umístěno celkem 12 zastávek. Z Valtic se na stezku můžete napojit u Kolonády (na originální mapce č. 4) nebo u Muzea železné opony (na mapce č. 5).

👉  Naše trasa začínala na parkovišti pod Kolonádou na Rajstně ve Valticích a rozhodli jsme si dát menší okruh (viz. naše mapka na konci článku) - takže jsme minuli některá zastavení, nicméně si myslím, že ta nejlepší a nejzábavnější jsme zvládli všechny. 

Stanoviště č.4 - náš startovní bod
Stanoviště č.4 - náš startovní bod

Od Kolonády běžte pořád rovně, cestou přes louku, která vás zavede do lesa a vylezete nad rakouskou obcí Schrattenberg. Podél vinic na děti čekají zajímavá a zábavná zastavení, jako je třeba obří skluzavka, ale hlavně na rakouské straně je to Bertiho chata (Berti Hütte), kde se můžete občerstvit a děcka se tu dostatečně vyřádí v Berti Parku. 

👉 ! Paní v domečku tedy mluvila jenom německy, ale ceny jsou tu uvedené jak v €, tak v Kč a platit se dá oběma měnami. 

👉 ! do Bertiho parku je VSTUP ZDARMA!! - jsou tu nějaké historické cedule, které uvádí, že se musí zaplatit vstupné, ale cena je zalepená, takže předpokládám, že vstupné vybírali asi jen v době, kdy park vzniknul. Ověřovala jsem si to ještě u paní v občerstvení a potvrdila mi, že je vstup zdarma. :-) Všimla jsem si, že ty cedule některé rodiče zmátly a svoje ratolesti tam nepustili, ale nemusíte mít obavy, děti můžou zdarma řádit do sytosti. :-) Šiřte to dál :-) 

👉 ! Parku dominuje velký hrad se skluzavkami, ale je tu i spousta jiných her. Texty jsou i v češtině, což bylo hrozně fajn pro děti. 

👉 U občerstvení je taková bahnitá strouha naplněná vodou. Je to tam schválně. Účelem bosé stezky je nohama si osahat různé povrchy a bahníčko je jedním z nich :-). Vypadá to jakože trochu nechutně :-), a ano, děcka byly jako prasata, ale v ten moment to byly nejšťastnější prasátka na zemi :-). Byla to pro ně strašná sranda, nemohli jsme je z toho bahna dostat. Naštěstí je hned vedle hadice s vodou a možnost se opláchnout. Nezapomeňte hlavně na náhradní oblečení, případně ručník. :-)  

Berti park
Berti park

👉  Od Bertiho chaty jsme pak šli po zpevněné cestě jakoby zpět do kopců, k vinicím. Tady narazíte třeba na mochomůrky, které se musí přeskákat, nebo nahoře nad vinicemi odpočinková dřevěná lehátka. Vyjdete pak opět u lesa a odsud je to pak ke Kolonádě již kousek. Pokud budete chtít na Kolonádu vystoupit, a zkouknout nádhernou Jižní Moravu z výšky, tak ta možnost tu je. Vstupné je 30 Kč na osobu, děti do 6 let neplatí. Dá se tu také koupit nějaké drobné občerstvení. 

PS: celý terén je v podstatě na slunci. Určitě bych se sem tedy nevydávala, pokud je velké horko. My měli velmi příjemně, navíc nám foukal vítr, takže jsme si výlet maximálně užili. :-)