Velké Karlovice - ráj soch 

11.04.2018
  • Vzdálenost od Brna: 2,15 hod 

Když se řekne Valašsko, každému se asi hned vybaví Rožnov pod Radhoštěm a Valašské muzeum v přírodě. Při našem výletu jsme toto místo samozřejmě nevynechali, stejně tak výšlap k soše Radegasta a kapli na Radhošti, nicméně dnes vám chci říct o krásné obci Velké Karlovice, která určitě stojí za návštěvu. Velké Karlovice jsou totiž typickou valašskou obcí, kde ještě najdete zachovalé pastviny s menšími stády ovcí i stavení v horách, až mi chvílemi přišlo, že jsem se ocitla v pohádce, kterou znám z dětství. 

V obci můžete třeba navštívit Karlovské muzeum a dřevěný barokní kostel, který je chráněn jako kulturní památka. S dětmi ale určitě doporučuji nevynechat krásné dřevěné sochy, které jsou rozmístěny ve svahu pod hospodou Kyčerka v údolí Pluskovec.

Sochy jsou volně přístupné a začínají už dole u silnice vedle valašských domků. Děti tak uvidí například valašského draka, muzikanty, valašský betlém a postavy zobrazující valašská řemesla. Z centra obce je to asi 700 m procházkou nebo můžete nechat auto na parkovišti přes silnici. 

Velké Karlovice, obec jako z pohádky