Adamov - podzimní výšlap na Nový hrad 

20.10.2019
  • Vzdálenost od Brna: 30 min

Je nádherný podzimní den, a tak vyrážíme do Adamova, odkud se vydáváme na Nový Hrad, na pravidelný jarmark. POZOR! než se tam někdy vydáte, ověřte si na stránkách či FB hradu, zda mají otevřeno, ať se tam netrmácíte zbytečně. 

  • Trasa: cca 8km tam i zpět 
  • Náročnost: střední
  • Kočárek: terénní ano, ale část cesty je dost do kopce, takže se nadřete

Auto necháváme na odstavné ploše kousek za Adamovskou strojírnou, která stojí na tzv. Okruhu Nový hrad. Auto případně můžete nechat i u adamovského nádraží na parkovišti. Od auta se asi 2km, až k Památníku Josefa Žalmana, jde celou cestu po rovině, po asfaltce, podél řeky (zelená TZ). Po cestě narazíte na "občerstvení", které ale nevím, jestli je v sezóně v provozu. Je u toho i retro hřiště, které ale doporučuju spíše na vlastní nebezpečí. O kousek dál narazíte na menší statek/farmu, kde jsou kozy, prasata, oslíci. Tady jen upozorním, plot je pod napětím a zvířata nekrmit.

U zmíněného Památníku najdete i studánku a posezení. Odsud už se jde pořád jen do kopce, opět cca 2km, postupné stoupání. Není to nijak náročné, že by to bylo prudce do kopce, spíše je to stoupání dlouhé, a tak jsme museli chvílemi našeho nejmenšího poponést, ale zvládli jsme to. 

Na kopci už je to pak jen pár metrů k hradu. Když je hrad otevřen, můžete se uvnitř i občerstvit v místním "šenku" a hrad si prohlédnout. Cesta zpět už pak utíká neskutečně rychle, kousek si jde i zkrátit lesem, z koce dolů, takže jsme pak u auta byli coby dup.