Podél Dunaje k překrásné budově Parlamentu

16.06.2023

Podél Dunaje se nachází mnoho historických památek a krásných výhledů, avšak jedna z nejimpozantnějších staveb, které zde stojí, je budova parlamentu v Budapešti.

Tato budova, která je největší budovou v Maďarsku, byla dokončena v roce 1904 a má více než 17 000 m² plochy. Budova má 691 místností a 29 schodišť. 

Pokud se rozhodnete projít se podél Dunaje k budově parlamentu, určitě nebudete litovat. Uvidíte nejen tuto nádhernou budovu, ale také si užijete krásné výhledy na Dunaj a na historickou část města. Je to zážitek, který rozhodně stojí za to.

My se k Dunaji vydali ze stanice metra Deák Ferénc tér. Šli jsme směr náměstí Vörösmarty tér, kde jsme mrkli na velikonoční trhy a pak pokračovali dál k Dunaji. 

Podél Dunaje narazíte na velké množství bronzových soch. Budapešť je jimi pokrytá obecně celá a narazíte na ně opravdu skoro všude.  

Little princess (Malá princezna)
Little princess (Malá princezna)

Asi nejznámější sochou v Budapešti je Malá princezna. Pokud s ní nemáte fotku, tak je to, jako byste tu snad ani nebyli :-) 

Podél Dunaje také jezdí historická šalina a pokud jste tu s dětmi, tak je určitě fajn ji aspoň na jeden směr využít. 

Nenechali jsme si ujít ani "boty na Dunajském nábřeží". Jedná se o památník, který má připomenout tragické události z druhé sv.v. Tehdy bylo zastřeleno tisíce Židů a jejich těla byla hozena do vody. Před smrtí si oběti museli sundat boty, aby pak mohly být použity někým jiným. Najdete tu šedesát párů bot různých velikostí. Tyto boty symbolizují všechny oběti, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Vedle nebo uvnitř nich jsou položeny květiny a svíčky.