Pradědova Galerie u Halouzků

11.10.2023

V Jiříkově, nedaleko Návštěvnického centra Turistických vizitek v Rýmařově a hradu Sovinec, se nachází naprosto úžasná Pradědova zahradní galerie u Halouzků! 

Před panem Halouzkou a jeho syny, resp. před jejich prací, smekám klobouk, jak jen to jde. 

Na 8 hektarech tu na váš totiž čeká nespočet dřevěných soch všeho druhu - zvířata v životní velikosti, postavy, bájné potvory, dostanete se do pekla, abyste si s čerty zahráli Mariáš, ale i do nebe za Archandělem Gabrielem a spoustu dalšího........ Ani se to nedá popsat, kolik tady toho je k vidění. 

Expozice je jak venku, tak uvnitř a výlet je možné absolvovat téměř celoročně. Zavřeno je akorát v pondělí a úterý. Letos se otevírá 1.4.2024 

Největším klenotem je socha "vládce Jeseníků" - děda Praděda, který se tyčí 10,4 metrů vysoko a váží 15 tun. Najdete tu třeba Betlém s více než 260 ručně vyřezanými figurkami v životní velikosti a ten byl oceněn jako "Největší betlém na světě". Najdete tu i několik soch, na které si můžou děcka v pohodě vylézt a pár soch, který vám poví příběh......Příběh o největším betlému na světě, jak vznikl, a spoustu zajímavostí......

.............Víte třeba, že pan Halouzka má na svědomí betlém, který bývá každoročně vystaven v rámci vánočních trhů v Brně?   

To ale není rozhodně vše. Na děti se tady myslí hodně, a to na děti do 99 let věku :-)  

Jsou tu i různé kolotoče s vyřezanými zvířátky, skluzavky, lanovky a všelijaké jiné vyžití. Uvnitř je i pár vycpaných zvířat. 

Mají tu i nějaké základní občerstvení, jako jsou třeba domácí buchty, klobásy, zelná polévka. Párek v rohlíku a hranolky tady ale nenajdete, takže případně svačinku s sebou.

Vstupné je velmi přívětivé. Rodinné vstupné 2+2 stojí 320,-  a návstěva je myslím s klidem tak na půl dne. Když je pěkně, dá se tady opravdu moc pěkně vyblbnout, ale i se pokochat.  

To ale stále není vše. Areál Pradědovy galerie je spojen s dančí farmou a vy tu máte skvělou příležitost daňky nejen pozorovat, ale případně i nakrmit. (krmivo vám za 10,- vydají na pokladně). Je tu několik možností a vyhlídkových plošin, odkud daňky můžete sledovat. Pro děti to byl určitě velký zážitek.