Rudka u Kunštátu - Jeskyně Blanických rytířů a Smyslová zahrada 

18.03.2023

  • Vzdálenost od Brna: 40 min
  • Kočárek: v rámci areálu ANO, do jeskyně NE
  • Náročnost: nízká
  • Parkoviště: placené, jen pár kroků od vstupu  jeskyně 
  • Ceník a otevírací doba ZDE
  • Kunštát je město keramiky - v zahradě jsou i keramické exponáty, tak pozor na děti, ať není malér :-)

Dalším tipem na parádní výlet s dětmi je Jeskyně Blanických rytířů, která se nachází v obci Rudka u Kunštátu v okrese Blansko.  

Jeskyně se nachází v přírodním areálu, ve kterém najdete i Burianovu rozhlednu,  a hned při vstupu projdete krásnou, Smyslovou zahradou. Ta měla původně sloužit pro nevidomé a zrakově postižené. Otestovat své smysly tady ale nakonec mohou všichni návštěvníci. Hmatem s dětmi můžete rozeznávat různé materiály nebo zvuky, a v sezóně, kdy už všechno krásně kvete, můžete otestovat i svůj čich. 

TIP!!: Krásná procházka nedaleko jeskyně - POHYBOVÁ STEZKA PRO DĚTI 

Jeskyně samotná nabízí přibližně 25 min. prohlídku, takže by ji měli zvládnout i ti nejmenší. Okruh je velmi krátký, je to jen pár desítek metrů. Žádné schody uvnitř jeskyně nejsou, ale určitě to není trasa vhodná pro kočárky, neboť chodby jsou velmi úzké. 

Vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev. Uvnitř objevíte sochy bájných blanických rytířů a nejen je :-). Dominantou lesoparku jsou také zbytky sochy T.G.M, která ale byla bohužel v minulosti zničena. V té době to však se svými 14m byla největší socha v Evropě. Dnes jsou již patrné pouze boty a kus pláště. 

Pokud si na pokladně zakoupíte i vstupenky na rozhlednu, můžete si na ni vyšlápnout třeba hned po prohlídce jeskyně. Rozhledna se nachází v areálu a dojdete po ní i s kočárkem, pohodlně po cestě. 

Mimo areál jeskyně, vedle hotelu, který je přes silnici je i malý lesní park. Ten je však od naší poslední návštěvy z roku 2019 docela v bídném stavu a jeho návštěvu doporučuju tak maximálně na vlastní riziko. 

Nějakou tu dobrotu si potom můžete dát na náměstí v Kunštátě, kde se nachází Švancarova cukrárna. Uvnitř je to tedy maličkaté, moc možnosti posezení uvnitř není, ale pro pěkné počasí je k dispozici i venkovní zahrádka. Zákusky byly výborné a za příznivé ceny a mají domácí zmrzlinu a dávají teda pěknou porci :-).

Další výlety v okolí najdete na naší interaktivní mapě.