Vilémovice u Blanska - Smrtní jeskyně⭕ 

01.02.2021
  • Vzdálenost od Brna: 40 min 
  • Trasa: 700 m - 1,5 km 
  • Kočárek: NE 
  • Náročnost: nízká 

Pokud máte rádi dobrodružství a čelovky jsou součástí vaší "výletní výbavy", tak tento výlet bude pro vás to pravé. Rozhodně tady ale platí, kdo se bojí nesmí do jeskyně. 

Věřím, že mnozí z vás jste už kolem našeho dalšího výletního cíle třeba i 100x projeli, ale ani nevíte o tom, že tu je. Stejně tak, jak jsme to nevěděli my.

Mluvím o Smrtní jeskyni, která se nachází ve svahu nad silnicí u obce Vilémovice. Je to známá silnice, která vás po pár kilometrech dovede až k hornímu můstku na Macochu.

Auto můžete nechat ve Vilémovicích, na ulici v podstatě hned nad jeskyní a nebo můžete zaparkovat u místního rybníčku, kde se nachází hned 2 menší dětská hřiště. Tak či tak, jste u jeskyně cobydup. 

Jelikož se jeskyně nachází opravdu hned nad silnicí, kousek se musí jít po silnici. Je to ale opravdu jen kousíček, asi 150 metrů. Ke vchodu do jeskyně takto přijdete odspodu. Případně, asi po 50 metrech po silnici, tak po pravé straně narazíte na vyšlapanou cestičku nahoru do lesíku. Vylezete u zahrádek a k jeskyni pak sejdete zeshora. 

Smrtní se jeskyně jmenuje proto, protože se tam na jaře nosila smrtka (Morana) a před jeskyní se upalovala. Byly zde také objeveny kosti jeskynního medvěda. Tento příběh se dá při průzkumu skvěle využít. 

Jeskyně má tři chodby a její celková délka je asi 130 m. Hlavní vstupní chodba je v první části snadno průchodná. Pak se chodby snižují a končí neprůleznými plazivkami.  

Pro děti to bylo dobrodrůžo. Narazili jsme na několik rampouchů, netopýrů i můr. Navíc se nad jeskyní dá docela dobře a bezpečně lozit, což bylo pro děcka dalším zpestřením. A pokud patříte mezi fanoušky lovení kešek, určitě si tu taky přijdete na své :-) 

Občerstvit se můžete nedaleko, u horního můstku Macochy, na chatě Macocha. Výdejní okénko je o víkendech otevřeno od 10 do 16 hodin. 

Na závěr ještě doplním, že tato jeskyně nebyla naším jediným cílem, ale o tom zase někdy příště :-).