Vísky u Boskovic - NS K obrázku a Agrocentrum Ohrada

05.05.2021

Další výlet, který jsme s dětmi absolvovali spojuje opět přírodu, hřiště, zvířata a něco málo k snědku. 

Tentokrát jsme se vypravili do obce Vísky, nedaleko Boskovic. Najdete tu krátkou NS K obrázku, malé obecní hřiště, venkovní expozici soch a na kraji obce Agrocentrum Ohrada, kde jsou k vidění především speciální plemena krav a býků, tzv. Highland - (Skotský národní skot) a Aberdeen-anguský skot. 

  • Trasa: NS tam i zpět celkem 2,5 km (příp. až k Ohradě a zpět + 2,3 km)
  • Náročnost: střední 
  • Kočárek: NS s kočárkem nedoporučuji 

Původním plánem bylo zaparkovat na začátku NS a pěšky si dojít až k centru Ohrada a pak zase zpět k autu. Po příjezdu do obce jsem ale tento plán musela rychle přehodnotit, protože na mapě to vypadalo nějak, ale v reálu bychom se pak museli vracet hodně dlouho do kopce a to jsem věděla, že by děcka přijaly s obrovským remcáním :-). Pokud ale máte děti starší, ty to určitě zvládnou v pohodě. 

Auto jsme tedy nechali na malinkém parkovišti hned u začátku stezky (viz. naše mapka na konci článku). Tady začíná cesta lesem, která vás provede po NS K obrázku. NS není nijak dlouhá, obsahuje 12 informačních tabulí a vede spíše po rovině, nebo lesem z kopce. (naopak ale samozřejmě do kopce). 

Stezka končí u místního hřbitova s kostelem. Na louce tu najdete venkovní expozici pískovcových soch, které v obci vznikají v rámci každoročního Sochařského ateliéru pořádaného pro studenty a absolventy uměleckých škol. Témata místního sochařského umění se každý rok mění, dosud se vystřídaly dožínky, betlém nebo například významní rodáci. Hned u soch najdete místní "kulturní a relaxační areál", kde je menší hřiště pro děti a malé workout hřiště. Areál je oplocený, ale otevřený. 

Odsud se pak tedy pěšky můžete vydat zpět k autu a k Ohradě dojet autem, nebo to vše zvládnete pěšky. 

V Agrocentru Ohrada se můžete občerstvit, protože tu o víkendech bývá otevřené okénko. (vždy si to raději ale ověřte u nich na FB). Určitě si tu dáte něco k pití a nanuka, na jídlo při naší návštěvě měli jenom klobásky, ale to jim nemáme za zlé, protože v dnešní době, téměř při nulové návštěvnosti, toho asi nemá cenu moc kupovat. Věříme tedy, že s rozvolněním opatření a s narůstající návštěvností bude nabídka pestřejší a pestřejší. 

Tak jako tak tu najdete zmíněná plemena skotu, houpačky, v sezóně trampolínu. Z druhé strany areálu narazíte na kozla, poníka a další koně na pastvinách. 

POZOR - byli jsme upozorněni poníka rozhodně NEHLADIT!!! KOUŠE!!!