Záchranná stanice a Ekocentrum Pasíčka - Proseč

26.09.2021
  • Vzdálenost od Brna: hodina a půl

Výlet nedaleko: 

1) Toulovcovy maštale - připomínám ZDE

2) Zámek Nové hrady s oborou ZDE

Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka se nachází u obce Proseč, asi 20 minut od Poličky. 

Zaparkovat můžete hned pod stanicí, k dispozici je tu menší parkoviště. Tady, za keři se nachází trochu schovaná ohrada, kde aktuálně najdete 2 divočáky a pštrosa. Když půjdete pak dále, ještě před hlavním vchodem narazíte na zachráněné veverky. 

Vstupné do záchranné stanice je 70,- za dospělého a 30,- za děti od 6 let. K dispozici je tu i nějaké drobnější občerstvení, jako je třeba párek v rohlíku a různé nápoje. 

Mezi zachráněnými zvířaty jsou hlavně dravci, sovy a pár savců, jako je například rys ostrovid nebo liška. 

Návštěvní doba: 

duben - červen: sobota, neděle 10.00-16.00 hodin

červenec - srpen: denně 10.00-16.00 hodin
září - říjen: sobota, neděle 10.00-16.00 hodin

Kvůli covidu tu ale teď bojují doslova o přežití. Je to nestátní nezisková organizace, která svou činnost financuje zejména z grantů, prostředků od sponzorů a dárců. Vzhledem k tomu, že došlo k výraznému omezení těchto zdrojů, tak je to opravdu "boj o život".  Pokud tedy někdy budete mít cestu kolem, určitě se tu zastavte je podpořit.  

Pod stanicí je pak cestička, která vás dovede do další části areálu a to je Ekocentrum a geopark Brána do pravěku, který umožňuje nahlédnout do pravěkého světa na území Železných hor. Naposledy jsme tu byli v roce 2017 a od té doby to tu prokouklo. Dětem jsou k dispozici různé prolézačky a malé dřevěné hradiště, v písku mohou objevit kostru dinosaura. Určitě si udělejte procházku i kolem rybníčků, protože je tu pro děti kvíz, který je zaměřen na zvířátka. Taky tu "vyrostla" voliéra s čápy a volavkami.