Blansko - Archeologická herna na zámku 

16.11.2020
  • Vzdálenost od Brna: 30 minut

Blanenský zámek v sobě skrývá muzeum se stálou archeologickou expozicí a archeologickou hernou pro děti a často se tam v rámci prohlídky zámku konají různé tématické výstavy. Auto jsme nechali nad zámkem, u restaurace Zámecká sýpka. Údajně tam i dobře vaří a najdete zde i venkovní hřiště. 

Archeologickou expozici si v klidu můžete projít sami bez průvodce. Pokud máte apku na čtení QR kódu, můžete si pouštět výklad i sami. Dobrodružná práce archeologů je v expozici dětem přiblížena prostřednictvím komiksové postavy Karla Pazourka. Děti, které se vydají na Pazourkovu cestu do pravěku, musí v každé místnosti najít a pomocí zapůjčené lupy rozluštit skryté otázky a za konečné rozluštění dostanou odměnu. Více vám řeknou na pokladně.  Součástí expozice je i řada replik, které si děcka můžou osahat a  zkoumání prehistorie je jim tak hned o něco blíž. 

Prohlídku dalších expozic, včetně zámeckých komnat doporučuju jen větším dětem. My jsme tedy na prohlídku s průvodcem šli, protože jsme moc nevěděli, co nás čeká, ale moje tušení, že to bude peklo, se potvrdilo :-)  Děcka totiž samozřejmě rušily, zlobily......no však to znáte. Prohlídka trvala asi 45 minut a jediné, co děti zaujalo byla výstava panenek, které jsou tam k vidění do 31.12.2020. 

Zato archeologická herna je pro děti moc fajn. V herně s názvem Časoprostor si děti mohou zkusit, jaké je to být archeologem. V jedné místnosti najdete třeba archeologické naleziště, můžou si zkusit několik prvků z dob minulých, zalézt si do medvědího brlohu, nebo si na velkém digitálním zrcadle vyzkouší zámecké kostýmy.