Březová nad Svitavou - Rozhledna Járy Cimrmana ⭕

14.06.2020

50 minut od Brna, směrem na Svitavy, narazíte na městečko Březová nad Svitavou. Najdete tu dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana, lanový park, koupaliště, hřiště, cukrárnu na náměstí a 4 dráhy pro lesní trail (Březovský rodinný trail), které jsou vhodné pro starší děti. Je to tedy parádní tip třeba na prázdninový výlet.  Dopravit se sem můžete autem nebo sem jede i rychlík z Brna, bez přestupu.  

  • Trasa: tam i zpět 2 km
  • Náročnost: střední
  • Kočárek: terénní ano, ale s velkou námahou 

Auto jsme nechali na místním malém náměstí a po zelené TZ se vydali k rozhledně. Z náměstí až na rozhlednu je to pouhý 1 km. Pokud byste se vydali vlakem, pak od nádraží je to k rozhledně 2,5 km. Cestou z náměstí jsme minuli malou ohradu s ovečkami a hned za železničním mostem už začíná stoupání k rozhledně. Nemusíte se ale bát, cestu vám zpříjemní lesní lanový park s několika překážkami. Některé jsou vhodné spíše jen pro větší děti, ale i ty menší většinu, s pomocí rodičů, zvládnou. Park je zdarma, v lese :-). Cestou vede i NS Údolím řeky Svitavy. 

Pokud máte starší děti a jezdíte traily, najdete tu 4 trasy. Červená, modrá, žlutá a černá trasa. Ta černá je aktuálně až do odvolání uzavřena. 

U rozhledny můžete posedět a dát si sváču. Celá je dřevěná a my napočítali celkem 74 schodů. 

Na náměstí pak najdete cukrárnu a nedaleko i místní menší koupaliště, které je otevřeno o prázdninách. Najdete ho pod Penzionem Pohoda a je tam skluzavka, dětský bazének i dětský koutek a to vše za velmi symbolické vstupné 20,- pro dospělého, děti od 6 let za 10 korun :-).  

A ten, kdo nemá rád veřejné bazény (a bude autem), si cestou zpět může zajet se osvěžit k přehradě Křetínka (vodní nádrž Letovice). Je tu kamínková pláž i rozsáhlé louky. V sezóně je u hl. parkoviště i stánek s občerstvením.