Nedvědice - Naučnou stezkou kolem hradu Pernštejn ⭕

18.05.2020
  • Vzdálenost od Brna: 45 min 

Parádní výlet a krásná procházka na vás čeká, pokud vyrazíte do Nedvědice na hrad Pernštejn, ale nepůjdete rovnou na hrad, ale dostanete se na něj okruhem, po NS Pernštejn. 

  • Trasa: 4 km okruh
  • Náročnost: střední
  • Kočárek: NE

 Do Nedvědice se pohodlně dostanete vlakem i autem. NS má několik variant, podle obtížnosti a podle počtu km. Naše trasa proto byla dopředu promyšlená a začala za prvním parkovištěm, které se nachází směrem ke hradu. (viz. mapka)

Hned za ním se nachází mostek přes říčku Nedvědičku, kde jsme se napojili na zelenou TZ a po ní se dostali až na Skalní vyhlídku. Prvních asi 700 m je nejnáročnějších z celé trasy. Cesta vede do kopce lesem, a je dost zničená od lesní techniky, která tu těží kůrovcem zničené lesy. Není to ale nic extrémně náročného, děcka to zvládly naprosto s klidem. Jakmile kopec vystoupáte, pak už vás, až ke Korejtku, čeká jen rovina a nebo cesta z kopce. 

Cestou dále narazíte na kamenný most, další krásné vyhlídkové místo s posezením, dřevěný most a pramen Korejtko. Odtud se pak dále pokračuje po asfaltové cestě mírně do kopce až ke hradu. Tady se můžete podívat, jak se aktuálně buduje Vrchnostenská okrasná zahrada pod hradem. Cestou také minete několik posezení. 

Na samotném hradu je nyní přístupné celé nádvoří. Děti do 6 let nic neplatí a můžete si tu i posedět u kávy v malé venkovní kavárničce. Od hradu pak vede cesta dolů, po žluté TZ, až k silnici. Po pár metrech vesnicí po pravé straně narazíte na dřevěný most přes říčku a hned za ním je menší hřiště, jehož dominantou je bezesporu široká skluzavka, která fakt fičí. Našli jsme tady i náš druhý malovaný kamínek. 

Záměrně jsme zvolili trasu tímto způsobem. Jednak proto, aby měli děcka hřiště až nakonec za odměnu a jednak proto, abysme nemuseli jít ten šílený kopec po žluté ke hradu. Od hřiště je to pak už jen pár metrů k parkovišti, kde ještě na děti čeká malý dřevěný vláček.