Čechy pod Kosířem - Filmová expozice Jana a Zdeňka Svěrákových 

28.07.2020
  • Vzdálenost od Brna: 1 hod 

Naše výprava za hranice Jihomoravského kraje tentokráte vedla k Prostějovu, do města Čechy pod Kosířem. Z Brna se sem po dálnici dostanete za hodinku, bez dálnice za asi hodinu a půl.  

  • Trasa: procházka parkem cca 1,5 km, na rozhlednu a zpět cca 4 km
  • Náročnost: střední 
  • Kočárek: zámecký park ANO, na rozhlednu terénní ANO, ale fakt hodně si máknete

To, co toto městečko nabízí se za 1 den stihnout nedá. Najdete tu totiž zámek se zámeckým parkem, hasičské muzeum, muzeum kočárů a rozhlednu Velký Kosíř.

My jsme dnes zvládli filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových, která se nachází na zámku, zámecký park a rozhlednu Velký Kosíř. V expozici najdete informace k filmům jako je např. Obecná škola, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací, Tři bratři či Po strništi bos. Jsou tam nějaké kostýmy, kulisy i scénáře pana Svěráka.

Na zámku se taky nachází moc pěkná a příjemná kavárna, které nechybí ani vnitřní dětský koutek.

K zámku náleží i zámecký park, který si můžete projít a určitě procházku parkem doporučuji. Vstup sem je volný (pokud tedy netoužíte po průvodci). Kromě krásné přírody tu narazíte na rybníčky, jeskyni, kterou střeží drak a malou rozhlednu Červenou věž, která má ale tak vysoké stěny, že z ní není vlastně nic vidět :-) 

Z parku se dá napojit na cestu, která vede k rozhledně Velký Kosíř. Za dřevěnou hraběnkou v parku běžte stále rovně dál, až narazíte na zelenou bránu do parku. Vylezete u turistického rozcestníku Hraběnka, odkud je to k rozhledně po žluté TZ 2 km. Prvních asi 1200 metrů je trochu náročnějších. Jde se do kopce, po kamenité lesní cestě. Kopec není extra prudký, spíš je dlouhý. Zbylých asi 800 m se jde už víceméně jen po rovině. Zpátky je to tudíž pohodička. Dole jsme byli copydup :-)

Rozhledna samotná je moc pěkně spravená. Najdete u ní houpačku, dřevěné "prolézačky", děcka si můžou v písku vyzkoušet zvířecí stopy. Je tam také dost laviček a můžete si tam i opéct špekáček, či koupit nějaké drobné občerstvení a pivko.