Holštejn u Ostrova u Macochy - Jeskyně Hladomorna a areál Velká Dohoda ⭕

15.03.2020
  • Vzdálenost od Brna: 45 min

Naše další putování Jižní Moravou nás dovedlo do obce Holštejn v Moravském krasu. Výchozím bodem se stalo menší parkoviště, odkud jsme se směrem do obce vydali ke zřícenině hradu Holštejn

  • Délka trasy: okruh cca 2,5 km + případně 4 km na Velkou Dohodu
  • Náročnost: mírná
  • Kočárky: NE 
  • S sebou: čelovky/baterku

Po pár metrech se napojujeme na červenou TZ, která nás provází celou cestou.

První zastávkou je jeskyně Hladomorna či Lidomorna, která se nachází ve skále pod zříceninou hradu. Určitě doporučuju vzít dětem čelovky, je to tak pro ně mnohem větší dobrodružství. :-) 

Poté už nás čekal opravdu kraťoučký výstup na skálu (nic náročného), kde se nachází zřícenina hradu Holštejn. Až to tam děti dostatečně prozkoumají a až se dostatečně pokocháte výhledem, stačí sejít kousek dolů a po červené pokračovat směr Nová Rasovna - ponor. Jedná se o propadání potoka Bílá voda, dolů, do jeskyně Nová Rasovna. Děcka se tam dostatečně zabavily házením kamenů do vody. Po červené jsme pokračovali ještě pár metrů dál, abysme se podívali na jeskyni Stará Rasovna a Piková dáma (ty jsou ale běžně nepřístupné veřejnosti). 

To už jsme u silnice, odkud se podél svodidel směrem zpět do vesnice dostanete pod most, ze kterého je výhled na výše zmíněný ponor. Poté se můžete stejnou cestou vrátit zpět, nebo se rozhodnout pro cestu podél svodidel a kousek po silnici. Z parkoviště je vidět dětské hřiště, které bylo volně přístupné. Sice má svoje nejlepší roky dávno za sebou, dětem to ale na vyblbnutí stačilo.     

Od Jeskyně Piková dáma je to cca 2 km do areálu Velká Dohoda. Takže buďto tam zvládnete dojít pěšky, což vám na celkové trase tím pádem přidá necelé 4km nebo se tam pak můžete vrátit autem cestou domů, nebo jindy, jako my. Areál nabízí ferraty, lezeckou stěnu, lanový park, skluzavky, jeskyni a další vyžití pro děcka.