Hamry nad Sázavou - od Mamuta až na Konec světa

05.02.2022

Obec Hamry nad Sázavou najdete v podstatě hned za Žďárem nad Sázavou. Obec je proslulá především sochami Michala Olšika. Najdete tu sochu mamuta, Hamroně a koně s povozem. V Hamrech jsme byli již kdysi dávno v létě a omrkli jsme všechny zmíněné sochy. Tento výlet připomínám ZDE

Tentokrát jsme si dali jinou trasu, takový polookruh a to od Mamuta přes Rozštípenou skálu až na Konec světa :-), a zpět k mamutovi přes Šlakhamr, který je technickou památkou, spadající pod Technické muzeum v Brně. (blíže mapa na konci článku). 

  • Trasa: cca 4 km
  • Náročnost: mírná/střední
  • Kočárek: terénním by se asi dalo, ale ne v zimě určitě

Auto jsme nechali poblíž penzionu Najdek. Po pár metrech narazíte na lávku přes řeku a pak už je to k mumutovi jen kousek. Hned u lávky je hřiště. Za mamutem, přes řeku, je Rozštípená skála. Ta se dá obejít z obou stran. S kočárem bych šla spíše vpravo (pokud ho nutně musíte mít), bez kočárku můžete trochu dobrodružnější cestou - to je ta, která odpovídá žluté a červené TZ. Čeká vás krátký kopec v lese a pak naopak musíte sejít dolů kousek mezi skalami. V létě asi úplně na pohodu, teď to trochu klouzalo, ale nic strašného, co by se nedalo zvládnout. 

Cesta nahoru ke skále po žluté a červené
Cesta nahoru ke skále po žluté a červené
Tudy je potřeba sejít dolů
Tudy je potřeba sejít dolů

Jakmile vylezete nad skály, ocitnete se na poli, odkud po pár desítkách metrech dojdete na cestu, která vás dovede k železničnímu mostu. Ten přejdete a okrajem osady Šlakhamry dojdete doslova až na KONEC SVĚTA. Nachází se tu budka s figurínou celníka, která upozorňuje na historickou česko-moravskou hranici. 

Poté jsme se vrátili zpět k poli, ale nešli jsme zpět ke skále, ale po žluté trase, která je součástí Hamerského vycházkového okruhu jsme se přes Lenoch ranč a Šlakhamr vrátili kolem mamuta zpět k autu. 

Cesta se dá ještě různě protáhnout, stačí se mrknout na mapu a trasu si naplánovat třeba až ke skalám Peperek, nebo můžete začít už u obecního úřadu, kde je moc pěkné dětské hřiště. 

Konec světa
Konec světa
Totem na Lenoch ranči
Totem na Lenoch ranči