Rakouský hrad Hardegg - z Čech i z Rakouska 

07.07.2018
  • Vzdálenost od Brna: 1,15 hod

V dalším výletu jsme se po mapě posunuli hodně na jih, až k našim rakouským sousedům. Startujeme na česko-rakouské hranici, v obci Čížov a vyrážíme na Hardeggskou vyhlídku. Je odtud krásný výhled na nejmenší rakouské městečko Hardegg a stejnojmenný hrad, který je dominantou města.

  • Trasa: tam i zpět 6 km
  • Náročnost: mírná
  • S kočárkem: ANO, jen posledních asi 200m by to bylo náročnější

Náš výlet tedy začíná na bezplatném parkovišti v Čížově. Pokud se budete chtít občerstvit, v obci je hospůdka i s venkovní zahrádkou, kde "vaří babička", a to fakt výborně :-). My jsme ji využili při zpáteční cestě.

Na konci vesnice se nachází Památník Železné opony s vojenskou strážní věží.  U památníku je turistické centrum NP Podyjí a dětské hřiště. Cesta k vyhlídce není náročná, měří cca 3km, střídá se zde mírné stoupání s klesáním. Sledujte modrou TZ. A až dojdete k vyhlídce, tak se vám už naskytne nádherný výhled na městečko Hardegg se středověkým hradem.

Až se výhledu nabažíte, máte tři možnosti. Můžete se vrátit zpět, bez návštěvy Hardeggu, nebo můžete sejít pěšky dolů k Dyji, přejít hraniční most, navštívit hrad, a pak počítat s tím, že cesta zpět bude hodně do kopce (celý okruh by měl mít cca 10 km) a nebo se můžete vrátit do Čížova a do Hardeggu si zajet autem. Ovšem jelikož se vše nachází v NP, musíte počítat s velkou objížďkou, cca 20 - 25 km. My jsme zvolili variantu 3. Od hradu je vyhlídka krásně vidět, tak se s dětmi můžete podívat, kde jste chvíli před tím stáli.

Pokud se rozhodnete hrad navštívit, jen počítejte s cenou v €.