Ostrov u Macochy - Jeskyně Balcarka ⭕

10.03.2019
  • Vzdálenost od Brna: 40 min

Když venku prší a vám se nechce sedět doma, můžete vyrazit třeba do jeskyně. My jsme se před jedním takovým víkendovým deštěm schovali do jeskyně Balcarka, která se nachází v obci Ostrov u Macochy.

U pokladen je parkoviště a bufet (pouze v sezóně). Po zakoupení vstupenek se musí vystoupat pár schodů ke vstupu do jeskyně, odkud prohlídka začíná.

V jeskyni bylo snad i o něco tepleji než venku, ale i tak samozřejmě doporučuju dětem vzít čepice a rukavice (podle toho, kdy tam vyrazíte). Prohlídka trvá hodinu, stoupáním dolů i nahoru se jde 330 schodů, celkově cca 700 metrů a není to nic náročného, 4 letá to zvládla sama v pohodě, menšího jsme poponášeli v náručí či na zádech, podle toho, jak stropy dovolily. Každopádně zvažte, zda vaše dítko hodinovou prohlídku zvládne, aby nerušilo ostatní. 

Děti můžete zabavit tím, že budete vymýšlet, co vám jednotlivé krápníky připomínají nebo můžete hledat a počítat netopýry, kterých je po cestě požehnaně.

Prohlídka je v jednom místě doplněna světelnými efekty s hudbou, díky které si můžete vychutnat krásnou akustiku, kterou jeskyně nabízí.

Nechybí ani jezírko, do kterého si můžete hodit penízek s přáním či "krápník Černoušek", na který si, jako na jediný, můžete sáhnout a opět si něco přát.

Na konci prohlídky je mini expozice představující jeskyni Balcarku jako jeskyni lovců sobů a koní, zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jeskyni medvíďat. Ta je doplněna krátkým 6-ti minutovým promítáním filmu o tom, jak lovci lovili.