Jeskyně Pekárna - výchozí bod nad Kaprálovým mlýnem ⭕ 

09.09.2018
  • Vzdálenost od Brna: 25 min

Dnes se s vámi podělím o tip na "speleologickou" výpravu s dětmi. Naším cílem se stala jeskyně Pekárna, což je"nekomerční" jeskyně, kterou můžete s dětmi probádat bez průvodce, a to kdykoli, ať je léto, podzim, zima. A pokud do batohu přibalíte čelovky, věřte, že dětem připravíte dobrodružství a zážitek, na který budou dlouho a rádi vzpomínat.   

  • Trasa: 5,5 km
  • Náročnost: mírná
  • S kočárkem: až k jeskyni ne (posledních cca 300m nelze)
  • S sebou: čelovky či baterku

Kde výlet začít záleží na tom, jak zdatné děti máte. Buďto můžete vyrazit od parkoviště Hádek v Ochozi u Brna a kolem Hádeckého rybníka se NS Hády a údolím Říčky vydat k jeskyni (tam i zpět je to cca 4,5 km, až ke Kaprálovu mlýnu to je pak necelých 7km) nebo jako my, začít na parkovišti nad Kaprálovým mlýnem (zastávka MHD bus - Ochoz u Brna, Říčky-rozcestí, bus č. 201/202, který startuje od zastávky Židenice nádraží). 

Tato varianta začíná po žluté TZ , cca 1,5 km po asfaltce ke Kaprálovu mlýnu. Je to docela prudce z kopce ( a bohužel tedy zpět prudce do kopce). Ale pokud si cestou zpět zahrajete třeba šiškovou válku, tak i s malými dětmi se to zvládne bez větších obtíží :-).

Kaprálův mlýn je jedna z nejmodernějších skautských základen na světě, běžně nepřístupná. Čas od času se zde ale konají dny otevřených dveří. Otevřen je pouze jejich "eko obchůdek", kde je možnost si zakoupit nějaký upomínkový předmět nebo vzdělávací materiály pro děti. Většinou mívají otevřeno Po-So. V neděli jsme se dozvonili pouze náhodou.

Cesta pokračuje dál po žluté, asi 1,3 km údolím Říčky, kde můžete prozkoumat i další menší jeskyně. Jediné, co nám kazí dojem z výletu je, že cesta chvílemi připomíná cyklodálnici D1, a tak každou chvíli musíme s dětmi cyklistům uhýbat. Po chvíli dojdete k rozcestí, kde změníte na modrou TZ a po schodech vystoupáte k jeskyni. 

Jeskyni Pekárna tvoří 64 m dlouhá chodba. Vstup do jeskyně je vysoký 5 metrů a široký 20 metrů a jeho tvar připomíná mohutnou chlebovou pec. Jeskyně je známa i výskytem netopýrů. O kousek dál ještě můžete prozkoumat například jeskyni Netopýrku, ale jeskyní je tu tolik, že si můžete s dětmi hrát na "jeskyňáře" celý den.

Po cestě zpět se můžete občerstvit na Ranči u Jelena, který se nachází ještě asi 600 m za Kaprálovým mlýnem, případně, v občerstevní U Potoka hned u mlýna, které kromě něčeho k snědku a pití, nabízí dětem skluzavku a kozy :-).