Moravské knínice - obora Kuřim

15.11.2020
  • Vzdálenost od Brna: 20 min 

Dokud to počasí aspoň trochu dovolí, snažíme se chodit ven "vyprdět". Jelikož se v některých lesích, kvůli velkým nánosům bahna, teď nedá moc chodit, vybrali jsme si cestu asfaltovou, ale přitom stále v přírodě. Trasa je tedy celá sjízdná s kočárkem.  

  • Trasa: cca 4 km tam i zpět 
  • Kočárek: ANO 
  • Náročnost: mírná 

Hned za Moravskými Knínicemi, u silnice vedoucí z Knínic na Veverskou Bítýšku, narazíte na asfaltovovou cestu vedoucí do mírného kopce. Vjezd však není povolen, proto auto necháváme dole pod kopcem. Asi po 400 m uvidíte po pravé straně odbočku, která vás dovede až ke vstupu do Obory Kuřim. 

Než jsme se ale vydali směrem k samotné oboře, šli jsme se podívat na koně, kterých je tu docela dost. Po pravé straně je ranč/farma, kde jich je několik, a pokud pak sejdete kousek dolů z kopce na opačnou stranu, narazíte na spoustu dalších nádherných koní. 

Zdůrazňuji však, že samozřejmě žádné koně, nikdy a opravdu za žádných okolností nekrmíme, ničím!! Věřím, že všichni víme, že jim to může neskutečně ublížit, případně je i zabít. Také jsem se dozvěděla, že i hlazení může být nebezpečné, protože kůň může kousnout. Příště už tedy jsme zase o něco moudřejší. 

U koní jsme strávili docela dost času. Já mám z koní hrozný respekt, takže se moc nepřibližuju, nicméně děti si to užily. Stačilo hlavně jen koukat. 

Poté jsme se vydali zpět k odbočce do Obory Kuřim. Cesta není náročná, vede podél plotu ranče, kde jsme viděli v dálce se pást další koně a narazili jsme i na pár oveček. Postupně se dostáváte do lesa, ale stále po asfaltce. 

Do Obory se snadno dostanete po schůdcích, jinak je brána zamčená. Pohyb je tu povolený jen po vyznačených trasách a asfaltové cestě. 

Kousek jsme se tu tedy prošli a pak už se otočili a vrátili se zpět k autu. 

Kdo má starší děti, které toho už ujdou dost, můžete si trasu protáhnout až do Veverské Bítýšky, případně na Poutní místo Tři Kříže. Z Obory je sem napojena zelená a modrá TZ. 

A až nebude v lesích takové bláto, můžete vyrazit na NS Moravské Knínice, která tudy vede. Tady jsme se byli projít v první vlně a tuto anticovid procházku připomínám ZDE.