Boskovice - Pilské údolí a NS Hradní okruh  

19.04.2020

Boskovice jsou známé především místním hradem a zámkem, ale nachází se tady i kus nádherné přírody, a to Pilské údolí, které je součástí NS Hradní okruh. 

  • Trasa: ta naše, okruh 5 km
  • Náročnost: dle trasy - viz.popis (ta naše - náročnost vysoká)
  • S kočárkem: dle trasy, ta naše NE

To, jak náročný výlet si uděláte, je jen na vás. Záleží na tom, jestli máte kočárek a na zdatnosti výletníků, ať malých, či velkých. V podstatě je tu tedy několik možností a já začnu tou, kterou jsme zvolili my a myslím, že to byla trasa neplánovaně nejnáročnější :-). 

Auto jsme nechali na parkovišti před Bývalým Puklovým Mlýnem a odtud jsme se po modré TZ vydali cestou údolím. Cestou míjíte několik vodních mlýnků, které jsou funkční, různé dřevěné postavičky, rybník, vodníky a děcka si můžou zazvonit na zvoničku. Celá cesta je po rovině, v nádherné přírodě. 

Kus za rybníkem s vodníkem je další menší rybníček a za ním jsme omylem sešli z modré. Cestička vedla k vodě, ale dál nepokračovala a tak jsme se mylně domnívali, že máme jít cestičkou ve svahu. Pokud si tedy chcete užít dobrodružnou a chvílemi náročnější cestu vydejte se tou stejnou cestičkou. Byl to trochu adrenalin. Jinak se mělo uhnout u toho rybníčku přes mostek a tam podél silnice dál pokračovat po modré, která vede pořád po rovině a je tedy vhodná pro kočárek. Tato trasa by vás dovedla až k Černému Mostu.

Cestička ve svahu
Cestička ve svahu
Cestička ve svahu
Cestička ve svahu

Nás ta naše úžasná cestička"vyplivla" u rozcestníku Červená skalka. V tomto bodě jsem dětem dala vybrat. 

Možnost a) půjdeme pár metrů dolů k Černému Mostu a odtud se po rovince, pohodovou procházkou, opět tedy po modré vrátíme zpět. Pokud bysme tedy neuhli z cesty, byla by to stejná cesta zpět - což by bylo tam i zpět 4 km. 

Možnost b) vydáme se trochu děsivě vypadající cestou do kopce až k hradu. To je trasa po červené TZ. Absolutně NE pro kočárky. Okruh 5 km s hradem.

Možnost c) vydáme se nenáročně vypadající, ale o to delší cestou, kousek po modré k rozcestníku Pod Oborou, kde se dá napojit na žlutou TZ, která vede tzv. Oborským okruhem až do města, odkud byste pak sešli k autu na parkoviště. Bohužel u této trasy nevím, zda je sjízdná kočárkem. To je okruh 5 km, bez hradu. 

Děti sami si vybraly možnost b), což mě tedy překvapilo, když viděli ten kopec, ale vidina hradu v cíli asi vyhrála. Cesta je velmi náročná jen asi prvních 400 metrů, pak už je to víceméně po rovině nebo chvílemi jen mírně do kopce. Celou cestu po červené.

Od hradu jsme už pak jen sešli dolů k zámku a letnímu kinu a odtud dolů opět po modré k autu. Tato cesta dolů po modré je taky chvílemi dost šílená :-). 

Začátek trasy k hradu po červené
Začátek trasy k hradu po červené
Pohled na cestu dolů odkud se "drápeme" k hradu
Pohled na cestu dolů odkud se "drápeme" k hradu