Areál Živá Voda - aneb do Modré nejen za kapry

05.06.2023
  • Vzdálenost od Brna: cca 1 hod
  • S kočárkem se tu dostanete všude
  • Do Velehradu je to pěšky krásnou procházkou 1,5 km až k hřišti

V obci Modrá a nedalekém Velehradu můžete strávit celý den. V Modré se nachází Areál Živá Voda, Archeoskanzen a Terárium. 

Naposledy jsme tu byli v roce 2017, kdy tu ještě nestála stezka Praturů ani tu nebylo Terárium, tak jsme si řekli, že by to chtělo zase omrknout. Vzhledem k tomu, že jsme sem ale zavítali až odpoledne po cyklovýletě, na nic jiného než na Areál Živá Voda, nám nezbyl čas.  

Živá voda je areál nacházející se v obci Modrá, který je zaměřen na vzdělávání, ochranu a poznávání vodního prostředí. Areál je situován v krásné přírodní krajině a nabízí různé aktivity. Rodinné vstupné je velmi příznivé, a to 300,- 

V areálu Živá voda najdete interaktivní expozice a naučné stezky, které se zaměřují na různé aspekty vody a jejího vlivu na životní prostředí. Dozvíte se něco hlavně o ekosystémech vodních toků, živočiších a rostlinách žijících ve vodě. 

Součástí areálu je také jezírko, které je domovem různých ryb a dalších živočichů.  Děcka si tady můžou zkusit i různé doplňovačky a kvízy, uvidí i několik vycpaných vodních ptáků a savců. Nahlédnete ale i do světa pod vodní hladinou. Největším lákadlem je určitě podvodní tunel ve sladké vodě. U tunelu jsou pak ještě další interaktivní stanoviště pro děcka. 

Až prozkoumáte místní "vodní svět", můžete se dál vydat na Stezku praturů. Jedná se o naučnou stezku, která vás provede jejich prostředím. Tato stezka byla vybudovaná v září 2018 a vede ve výšce čtyř metrů nad zemí. Součástí stezky je vyhlídková věž, kde lze pozorovat zvířata a rozhlédnout se po krajině. 

Když je pěkně, rozhodně doporučuju přibalit děckám plavky, protože je tu takový menší biotop, kde se děcka můžou vycachtat. Náš junior se tady vymáchal tak nějak nedobrovolně :-), protože to na ořasených kamenech samozřejmě klouže :-). Ještěže sebou neustále vozíme náhradní hadry, ať je jakkoli. :-) 

V areálu je i krásný obchůdek, kde si můžete zakoupit různé lokální dobroty a nebo posedět u kafíčka. Mají tu vše možné, od čajů ze Sonnentoru, po různé sirupy, medy, čokolády, vína a jiné laskominy :-). 

Hned vedle tohoto areálu se nachází Archeoskanzen, původní sídlo Velkomoravanů. 

Tento skanzen vznikl na základě skutečných archeologických nálezů, z nichž některé byly nalezeny přímo na místě, kde se skanzen nachází. Tady máte možnost nahlédnout za hradby opevnění a prozkoumat původní obydlí, dílny, hospodářské stavby a třeba i kostelík Svatého Jana. (zde fotky jsou z roku 2017). 

V Teráriu v Modré jsme zatím nebyli, ale najdete ho nedaleko Archeoskanzenu směr Velehrad.  

Archeoskanzen Modrá 2017
Archeoskanzen Modrá 2017
Archeoskanzen Modrá 2017
Archeoskanzen Modrá 2017
Archeoskanzen Modrá 2017
Archeoskanzen Modrá 2017
Archeoskanzen Modrá 2017
Archeoskanzen Modrá 2017

Odsud je to asi 1,5 km do Velehradu, kterému se tuším říká "český Vatikán". Nemusíte sem jít vůbec podél silnice, ale krásnou cestou podél rybníku. Ve Velehradu jsme se v r. 2017 podívali do kláštera a prošli se po okolí. 

V minulosti jsme tu také navštívili vyhlášenou cukrárnu Tituque, kterou najdete na stejném místě, jak je IC, hned vedle kláštera. Zašli jsme tam i teď, ale ačkoli víme, že mají vše moc dobré a bez chemie a vše je domácí výroba, ceny nám přišly opravdu šílené, takže jsme tuto cukrárnu oželeli a zašli si na místní hřiště, které je jen pár kroků od cukrárny. Tady se děcka ještě trochu vyblbly a pak už jsme směřovali směr Brno. 

Velehrad 2017
Velehrad 2017
Velehrad 2017
Velehrad 2017
Hřiště Velehrad 2023
Hřiště Velehrad 2023
Hřiště Velehrad 2023
Hřiště Velehrad 2023