Býkovice u Kunštátu - Středověké hradiště 

21.11.2020
  • Vzdálenost od Brna:  35 min. 

Takové krásné počasí, jako bylo včera jsme si rozhodně nemohli nechat ujít, a tak jsme vyrazili do Býkovic, nedaleko Černé Hory.

Nebyli jsme tu poprvé. Místní Porčův mlýn jsme již navštívili tuším před dvěma lety v létě na jedné akci pro děti a tenkrát jsme absolvovali i prohlídku mlýna. 

Dnes se naším cílem ale nestalo jen okolí Porčova mlýna, ale i místní Hradiště. Jedná se o tzv. palisádové hradiště, které je postaveno na původním místě pradávné osady. Najdete ho hned u obecního úřadu, kde jsme také nechali auto. 

Hradiště
Hradiště
Hradiště
Hradiště
  • Trasa: 3 km tam i zpět 
  • Kočárek: ANO (aktuálně trochu bláto, ale žádná tragédie)
  • Náročnost: mírná

Kromě toho, že to tady děcka můžou probádat a prolézt kdejaký ten koutek, tak tu najdete i dětské hřiště, které děcka jistojistě ocení. AKTUALIZACE 13.4.2021 - HŘIŠTĚ SE OPRAVUJE, JE DEMONTOVÁNO. ZŮSTAL TAM JEN HOUPACÍ PES A LANOVÁ PYRAMIDA.

Když se děcka dostatečně vyblbly, podél silnice, asi 500m jsme sešli k již zmiňovanému Porčovu mlýnu. Za normálního stavu je tu krčma, kde se můžete najíst nebo jakkoli občerstvit. Pro děti je tu malá skluzavka, domek a pískoviště. Nyní je samozřejmě zavřeno a ani okýnko nefungovalo, ale to nám nevadilo, protože s sebou máme vždycky něco na zub. :-) Mlýn nabízí i prohlídky, ale ty bych doporučila spíše rodinám se staršími dětmi, ty menší to bavit moc nebude. 

Dětské hřiště u Hradiště
Dětské hřiště u Hradiště

U mlýna je menší rybník a nad mlýnem je pak ohrada s ovečkami a s kozlem. Měli jsme štěstí, nebyli od ohrady daleko, takže si děcka mohly zabečet :-).

Odsud jsme si pak ještě udělali krátkou procházku po žluté TZ směr Žernovník. Došli jsme k rybníku Na Ohrazdě a Korálek, které jsme si obešli a pak se vrátili k autu. Cesta není vůbec náročná, vše po rovině. Procházka to byla moc pěkná a po náročném pracovním týdnu mi vlila nějakou tu energii do žil. 

Kdo má zdatné turisty, může si samozřejmě vyšlápnout až na rozhlednu Žernovník. To bych ale s dětmi nechala spíše na teplejší počasí.