Skalní útvar Kazatelna a Kozel

01.09.2021
  • Trasa:  okruh 5 km
  • Náročnost: střední/vysoká (záleží na směru)
  • Kočárek: kromě výšlapu na Kazatelnu ano (viz. mapa trasy pro kočárek)

Dalším cílem našeho výletování se stala příroda v pohoří Chřiby, známé také jako Buchlovské lesy. Při tomto putování jsme měli hned 3 záchytné body, resp. cíle, a to zřícenina hradu Cimburk u Koryčan, skalní útvar Kazatelna a skalní útvar Kozel. Cesta tam nám z Brna trvala 45 minut. 

Kazatelna
Kazatelna
Cimburk u Koryčan
Cimburk u Koryčan

Naše cesta začala na parkovišti U křížku. Následně vám popíšu, jak jsme šli my, ale zpětně si říkám, že by bylo asi lepší jít v opačném směru, že by to bylo o něco míň náročné.  :-)

My začali na žluté TZ. !Je zde upozornění, že tu probíhá těžba dřeva a vstup na žlutou je zakázán, ale byla neděle, nikde nikdo, žádná těžba tu neprobíhala, a lidé tu normálně chodili, tak jsme se na žlutou také vydali a nic nebezpečného jsme na tomto "žlutém kousku" neshledali. Pokud by těžba dřeva zrovna probíhala, musíte jít opačným směrem a začít na červené TZ. 

Hned na začátku nás tedy překvapilo, že cesta ke zřícenině hradu Cimburk vedla z kopce. Snad první velká zřícenina, ke které se jde z kopce a po rovině :-) Jakmile projdete úsek po žluté, dojdete na rozcestí, kde dále pokračujete rovně, po zelené TZ až k Cimburku. 

Zřícenina hradu Cimburk je docela rozsáhlá a zachovalá, a stále se tu něco opravuje. Můžete si tu sami prošmejdit všechny kouty a zákoutí. Vstupné bylo 50,- dospělí, školní děti 30,- . Je zde i možnost drobného občerstvení v podobě nějaký dobrot pro děti a pivo, limo, kafe. 

cesta po žluté TZ
cesta po žluté TZ

Když jsme měli hrad důkladně prošmejděný, vydali jsme se směr skalní útvar Kazatelna. Kousek po zelené se tedy vrátíte zpět na rozcestí a pokračujete doleva po zelené. Po několika desítkách metrů vás čeká první kopec, cca 300m dlouhý. Není nijak prudký, spíše je delší. Jakmile se dostanete nahoru, narazíte na přístřešek a studánku U Mísy. Tady se buďto můžete dát po červené doprava a jít rovnou ke skále KOZEL a dále k parkovišti a nebo se hecnete a vyšlápnete si po červené kopec na KAZATELNU. 

Upřímně, ten kopec na Kazatelnu je docela brutální. Je to asi 500 m, a jde se fakt pořád do kopce. Celá rodina mě proklínala, v myšlenkách i nahlas :-) :-), ale dali jsme to! V půlce jsme to prostě nechtěli vzdát. Kazatelna je pískovcová skála vysoká 6 metrů. Vrchol je přístupný po vytesaných schodech a na vrcholu je železný kříž. Celá cesta k ní vede lesem, ve stínu stromů. 

Prokletej kopec na Kazatelnu
Prokletej kopec na Kazatelnu

Po vystoupání na Kazatelnu už vás čeká jen cesta úplně na pohodu. Nejdřív se tedy vrátíte zpět dolů z kopce a vydáte se doleva po červené TZ, která vás dovede až na parkoviště. Celá cesta k autu už je jen po rovině. Cestou minete skalní útvar Kozel, přírodní  památku, která je cílem především horolezců. Kolem ní v lese je spousta dalších menších skalek a kamenů, po kterých se dá šplhat a prostě blbnout v přírodě.  Také tam jsou 2 venkovní ohniště a jedno velké pod přístřeškem, který je od skály vzdálený jen pár metrů. 

Sečteno, podtrženo. S výstupem na Kazatelnu je to výlet náročnější, ale obecně je to moc krásná procházka v hustých a docela temných lesích Buchlovských. :-) Pokud se tam vydáte, dejte mi pak vědět, jestli jste se hecli a na tu Kazatelnu se "vyškrábali". :-)  

Trasa, kterou jsme šli s dětmi my:

Trasa vhodná pro kočárek: (stejnou cestou pak zpět) (žlutá TZ není pro kočárek vhodná)