Hrad Bouzov a dětská prohlídka hradu s Ohnivcem...a nejen to 

01.05.2023

Hrad Bouzov patří bezesporu k nejkrásnějším pohádkovým hradům u nás, a věřím, že všichni znají aspoň jednu pohádku, která se tu natáčela. Třeba taková Jasněnka a létající švec Jíra, nebo princezna Fantagiro, nebo teď pokračování Princezny zakleté v čase a spousta dalších. 

Hrad Bouzov byl pro nás také prvním hradem, kam jsme se s dětmi "odvážili" jít na prohlídku dovnitř. Hlavním důvodem jsou dětské prohlídky hradu s Ohnivcem a tak jsme měli jistotu, že děti nebudou nikoho rušit. 

Dětské prohlídky s Ohnivcem se konají v 11.30, 13.30 a 15.00 hodin.

Děti po hradě provádí Ohnivec nebo jeho kamarádka Jiskřička (jako nás) a obsahově je samozřejmě celá prohlídka přizpůsobená dětem. Hrad uvádí, že je prohlídka vhodná pro děti od 3 - 6 let. Já bych tu hranici osobně posunula tak od 5 do 9 let. 

Děcka se podívají do některých místností hradu, do kaple, zbrojnice a celou dobu Ohnivec dává dětem různé otázky a jednoduché úkoly. Třeba takový úkol, jako je najít tajné dveře...to je úkol hodný každého malého rytíře a princezny. Na konci prohlídky získají všechny děti rytířský glejt.

Prohlídka trvá cca 50 minut, ale tím, že Ohnivec pořád vtahuje děcka do děje to uteče tak rychle, že vám to ani nepřijde. 

Lístky rozhodně doporučuju koupit ideálně s předstihem online a vytisknout si je doma a nebo si zkusit udělat po telefonu rezervaci. Na místě musíte být pak minimálně 30 minut dopředu. Já ale doporučuju mít rezervu větší, protože i když byste měli třeba na prohlídku čekat, v okolí se rozhodně nudit nebudete. :-) 

Kdyby se to k Jiskřičce náhodou dostalo, tak děkujeme za krásnou prohlídku :-)
Kdyby se to k Jiskřičce náhodou dostalo, tak děkujeme za krásnou prohlídku :-)
Pro děti za odměnu. Krásná památka.
Pro děti za odměnu. Krásná památka.

Kromě dětské prohlídky jsme si koupili ještě výstup na nejvyšší věž hradu, na věž Hlásku. Prohlídka je bez výkladu a cestou nahoru váš čeká cca 160 schodů. 

Celkově to pro celou rodinu není úplně nejlevnější. Za rodinu 2+2 jsme za obě prohlídky zaplatili přesně 1000 Kč. Na Hlásku jsme se vydali především proto, že jsme prostě chtěli vidět, odkud ten Jíra roztáhl křídla a kudy princezna Jasněnka běhala a když už jsme tu byli, tak jsme si prostě řekli, že tam musíme. (+parkovné stálo 80 Kč)

Uvnitř hradního areálu je několik možností občerstvení, včetně kávy a zmrzliny. 

Věž Hláska
Věž Hláska

A co dál?

Co budete dělat dál záleží jenom na vás :-)

👉 Možnost A) projdete se v přilehlém parku, kde se nachází Naučná stezka park hradu Bouzov. Je to taková příjemná procházka, kde narazíte na různé naučné tabulenecháte děcka vyblbnout na hřišti, které se nachází hned u parkoviště.

👉 Možnost B) když pojedete k hradu, u silnice po levé straně si nemůžete nevšimnout Relax Parku Bouzov. Jízda na minikárách je tam hlavní atrakcí. Dráha je dlouhá 525 m a nahoru vás vyveze vlek. Pak je tam vzduchovátrampolína a 137m dlouhá lanovka. Tato atrakce je vhodná pro děti již od 4 let. Vstup na jednotlivé atrakce se platí. (v areálu jsme nebyli).

👉 Možnost C) vydáte se do Historického areálu pod hradem. Vstupné do tohoto areálu se platí zvlášť a záleží, jestli si to tam chcete jenom prohlédnout, nebo jestli tam pobudete i na ukázku historických zbraní. Tady jsme i s ukázkou platili kolem 460 Kč cca za celou rodinu, už přesně nevím. POZOR!! NEDÁ SE TU PLATIT KARTOU!!

Největší atrakcí je tu určitě "rozhledna" Trosjký kůň. Jedná se o 15 m vysokou dřevěnou stavbu koně s přístupnými vnitřní prostory. Lze vystoupat až na vyhlídku do hlavy koně ve výši asi 14-ti metrů.

Dále tu najdete houpačky, velké Člověče nezlob se a výstavky válečných strojů, zbraní a mučicích nástrojů ze středověku. 

Co se týče ukázky - jedná se o ukázku postupu přípravy a výstřelu z různých válečných strojů a praku z doby husitské. Pod vedením střelmistra se mohou zapojit i ty nejodvážnější děti. 

!!! Dělobuchy jsou hlasité, jedná se o reálné výstřely, tak zvažte účast s citlivějšími a opravdu malými dětmi a se psy!!.  

K dispozici je i drobnější občerstvení a suvenýry.