Hrad Svojanov

09.05.2021

Hrad Svojanov najdete ve stejnojmenné obci, asi 15 min od Olešnice, kam jezdíte v zimě možná lyžovat. Z Brna jste tu za něco málo přes hodinku. 

Zaparkovat se dá až u hradu, parkovné stojí 50,- 

Děti určitě potěší menší hřiště, které se nachází hned u parkoviště, stejně tak lesní zvěř a kozy v ohradě hned pod hradem.  

Aktuálně, po uvolnění opatření, je otevřen jeden speciální okruh, bez průvodců. Rodinná vstupenka pro rodinu s až 3 dětmi stojí 460,- (děti do 6 neplatí). Nyní je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Více se dozvíte na stránkách hradu. 

Podíváte se do středověkých sklepení, hradní mučírny i všech částí domu zbrojnošů. Dostanete se i do jeho podkroví, kde najdete papírové modely mnoha českých i slovenských zámků a hradů. Součástí prohlídky je i venkovní areál se zahradami, nádvořím, hradbami a výstupem na věž. Na tu vedou troje velmi příkré schody, tak buďte opatrní.  

Kromě toho jsou v areálu hradu klasičtí, ale i bílí pávi, slepice či další kozy a nechybí ani občerstvení. Aktuálně je otevřeno okénko hradní restaurace. Jídlo si pak můžete sníst třeba v hradní zahradě.